lew

W dżungli zdrowia
Świat zdrowia to po prostu dżungla, w której łatwo się zgubić. Co brać kiedy boli, albo by mieć siłę, jasny umysł i być zdrowszym. W tym zakresie wiedza jest  niezbędna.
Powrót króla lwa
Lion’s mane (lwia grzywa), barania głowa, niedźwiedzia głowa, biały pompon, yamabushitake, houtou to azjatycki grzyb. W Polsce znana jako soplówka jeżowata. Jej nazwa łacińska to Hericium erinaceus.
Wygląd predestynuje
Soplówka jeżowata to grzyb medyczny należący do rodziny soplówkowatych. Uprawiany jest powszechnie w krajach azjatyckich. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi owocnika w wielkości od 10 do 30 cm. W młodości jest biały, potem później biało-kremowy, żółto-siny, w końcu ochrowobrązowawy. Przyrasta do drzewa bokiem lub bulwiastą częścią, która w starszych okazach drewnieje. Jest gęsto pokryty kolcami o długości 2-6 cm i o grubości (przy podstawie) 1,5-2 mm. Kolce za młodu są białawo-żółte, później śmietankowe, na starość mają kolor od żółto-pomarańczowego do siwobrązowawego.

Wartościowy substytut
Soplówka jeżowata zawiera polisacharydy, hericenony, erinacyny i pochodne orcynolu. Są również składniki mineralne: żelazo, cynk, potas, miedź, fosfor, magnez, german. Soplówka jeżowata to również bogate źródło białka dla wegetarian i wegan dlatego stanowi wartościowy substytut mięsa. Soplówka jeżowata dzięki zawartości beta glukanów  podnosi odporność i stosowana jest jako środek pomocniczy w leczeniu chorób nowotworowych.
Barania głowa na sprawność umysłową
Soplówka jeżowata to roślina o działaniu tzw. nootropowym. Leki nootropowe wykorzystywane są w niedotlenieniu mózgu, epilepsji. Soplówka jeżowata w szczególności wpływa na poprawę funkcji kognitywnych czyli funkcji poznawczych. Jest to niezwykle istotne w codziennym życiu. Często bagatelizujemy u siebie i innych pojawiającą się “mgłę umysłową” zaburzenia pamięci , sprawnego kojarzenia,  wiązania faktów czy uczenia się i koncentracji. O ile ból stawów, zgaga częste infekcje budzą w nas niepokój i motywują do podjęcia leczenia to “ociężałe: myślenie, już mniej. Z wiekiem wielu ludzi ma te funkcje bardzo obniżone, powszechnie uważa się, że jak człowiek starszy to już mniej “kumaty”, wolno myśli i wszystko zapomina. A tak być nie musi. 

Hericium antystres
Soplówka jeżowata stosowana jest również  w stanach wyczerpania psychicznego, w trudnościach radzenia sobie ze stresem. Hericium stosuje się w stanach stresu objawiającego się drżeniem rąk, gulą w gardle, napięciem przedmiesiączkowym, drażliwością. Wykorzystuje się ją również jako wsparcie w leczeniu depresji, nerwic, zaburzeń snu. Soplówka jest również uzupełnieniem terapii chorób o podłożu neurologicznym, choroby Alzheimera i Parkinsona. Hericium bowiem regeneruje nerwy. Posiada on zdolność stymulacji produkcji NGF czyli czynnika wzrostu nerwów. Czynnik ten jest odpowiedzialny za wzrost komórek nerwowych oraz ochronę i naprawę jeżeli uległy uszkodzeniu. 

Grzyb na głowę i komunikację
Paluszek i główka to szkolna wymówka mawiało się niegdyś, ale bóle głowy dezorganizują znacznie nasze funkcjonowanie. Bóle głowy w tym bóle migrenowe dotyka coraz więcej osób również dzieci i młodzież. Przyczyny bólu głowy są oczywiście różne. Soplówka jeżowata ze względu na swoje właściwości poprawia odbudowę osłonek mielinowych, wzmacnia połączenia synaptyczne. Dzięki temu “nasz” mózg jest zdecydowanie lepiej dotleniony co wpływa poprawę funkcji myślowych, uczenia się i zapamiętywania.
Soplówka na ochronę
Soplówka jeżowata hericium wykorzystywana jest w medycynie chińskiej na schorzenia wątroby, śledziony, trzustki. Działa również regenerująco na śluzówkę żołądka i jelit poleca się ją przy refluksie i zgadze. Stosowana jest również w nieżycie żołądka i trudnościach z trawieniem z towarzyszącymi wzdęciami czy nadmiernymi gazami. 

Dobre połączenia
W dalszym ciągu soplówka jest przedmiotem badań naukowych, które potwierdzają jej korzystne działanie. Soplówka jeżowata stosowana jest jest również w połączeniu Cordyceps dla wzmocnienia efektu przeciwdepresyjnego  czy Reishi w chorobie Alzheimera. 

 

Soplówka jeżowata heriucium