tauryna

Czy warto dbać o zachowaniu młodości naszego mózgu? Oczywiście, że tak. Starzeje się on tak samo jak wszystko inne w naszym organizmie u niektórych wolniej u innych szybciej. 

Pomijamy celowo czy zapominamy

Skupiamy się na dbaniu o wygląd czy funkcjonowanie innych narządów zwłaszcza wtedy kiedy odczuwamy dolegliwości. O tym jak ważna jest kondycja i zdrowie naszego mózgu niewiele się mówi. Może dlatego, że nie zależy nikomu abyśmy byli super sprawni umysłowo?!

Centrum dowodzenia rdzewieć nie powinno

Mózg steruje naszym ciałem, zatem tym bardziej powinniśmy zadbać o konserwację elementów. 

Jak zawsze mawiały babcie młode jest piękne, to im bardziej będziemy dbać o zachowanie młodości tym dłużej będziemy mieć piękne ciało i mózg. Oczywiście myśli nie pięknieją, ale z pewnością myślimy sprawniej, racjonalniej, pozytywniej i na dłużej. 

Potrzebne analogie - co ulega zmianie 

Porównania odnośnie naszego  mózgu do zachowania młodości ma na celu pokazanie, że właściwie ważniejsze jest zachowanie młodości naszego mózgu niż przejmowaniu się o  pojawieniu dodatkowej zmarszczki. Dbałość o kondycję mózgu to nie tylko zachowanie pamięci, ale sprawne myślenie, dłuższa samodzielność, sprawność intelektualna w tym wysławiania się, sprawność fizyczna (chodzenie, ubieranie się, załatwianie potrzeb fizjologicznych), przeciwdziałanie demencji i występowaniu chorób wieku starczego.

 Tauryna - pogromca starości i  odżywczy pokarm dla mózgu 

Poziom tauryny w organizmie szczególnie w  mózgu, sercu i nerkach spada wraz z wiekiem. Im niższy poziom tauryny tym rzadziej tworzą się nowe połączenia komórek mózgowych.

Mechanizm działania

Tauryna stymuluje komórki macierzyste do różnicowania się w funkcjonalne komórki mózgowe. Jest to związane z działaniem wielu mechanizmów, włącznie z poprawą funkcji mitochondriów, aktywacją genów niezbędnych do prawidłowej proliferacji, przeżycia i funkcji energetycznych oraz blokadą sygnałów chemicznych, które hamują regenerację komórek neuronalnych. Według przeprowadzonych badań tauryna jest jedynym związkiem zdolnym do ratowania umierających komórek i przywrócenia komunikacji komórkowej.

 By pamiętać co się czyta

Najnowsze badania pokazują, że tauryna posiada unikalne właściwości biochemiczne, które przyczyniają się do formowania komórek mózgu. Badania na zwierzętach wskazują, że tauryna wyzwala wzrost nowych komórek w hipokampie, obszarze mózgu najbardziej powiązanym z pamięcią.

 Choroba Parkinsona- tradycyjne leczenie pogarsza stan?

Badania na ludziach wykazały, że poziom tauryny jest zmniejszony u pacjentów z chorobą Parkinsona. Niestety według przeprowadzonych badań stan pacjentów pogarsza standardowe leczenie objawów choroby Parkinsona. Leczenie standardowe obejmuje składnik leku o nazwie lewodopa, który może mieć wpływ na niższy poziom tauryny. Co powoduje pogorszenie stanu czyli tzw. farmakologiczne błędne koło. Dlatego uzupełnianie tego wszechstronnego aminokwasu jest szczególnie ważne dla pacjentów zmagających się z chorobą Parkinsona.

Choroba smutku 

Suplementacja tauryny jest również ważne dla osób cierpiących na depresję. Depresja jest szczególnie powszechna w cukrzycy. Jedna z hipotez głosi, że długotrwałe zwiększenie cukru we krwi może być przyczyną depresji i zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Ciekawostką jest fakt, że tauryna podawana szczurom z cukrzycą zmniejszyła zachowania depresyjne. Ponadto suplementacja poprawia uszkodzoną cukrzycą funkcję neuroprzekaźnika, który pomaga doprowadzić do poprawy pamięci krótkotrwałej.

Tauryna potrzebna całemu ciału

Tauryna usprawnia również działanie serca i zmniejsza sztywność tętnic, jak również zmniejszenia negatywne skutki procesów metabolicznych. Wykazano, że suplementacja tauryną dodawaną do metforminy może powodować znaczne zmniejszenie uszkodzenia tkanek wywołanych cukrzycą. 

Mechanizm działanie  - przykłady naukowe

Badania przeprowadzone na myszach po raz pierwszy zasugerowały, że tauryna może przedłużać żywotność poprzez poprawę funkcjonowania mięśnia sercowego. Myszy wykorzystane w badaniu były genetycznie obciążone głębokim niedoborem tauryny. Brak tauryny spowodował stan, który powoduje przedwczesne starzenie się i poważne problemy z sercem, a w konsekwencji przedwczesną śmierć. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że niedobór tauryny prowadzi do bardzo poważnych skutków. Brak tauryny zakłóca „łańcuch transportu elektronów”, który zmniejsza ilość bogatego w energię adenozynotrójfosforanu (ATP), który umożliwia komórkom sercowym skurcze. Brak tauryny może powodować zmniejszenie zdolności serca do pompowania krwi.

c.d. 

Tauryna zwiększa neuryty, charakteryzujące się małymi występkami, które pomagają komórkom mózgowym komunikować się ze sobą. Neuryty maksymalizują połączenia między komórkami, wzdłuż których przepływają impulsy elektryczne do obsługi pamięci, funkcji poznawczych, odczuwania i myślenia. Z biegiem czasu, naprężenia chemiczne i toksyny mogą uszkodzić neuryty, przyczyniając się do spowolnienia funkcji poznawczych u starszych ludzi. Badania laboratoryjne wykazały, że tauryna przywraca normalny wzrost neurytów głównie poprzez swoje działanie ochronne przeciwko stresowi.

 

 Tauryna  - L-Taurine 800 mg
znajdziesz tutaj

 

 

kit3b

Zatkaj dziura rzec można
Kit pszczeli czyli propolis to nic innego jak “zatkaj dziura” bowiem służy do uszczelniania i wzmacniania ścian ulu i plastrów. Propolis jest materiałem naprawczym, ale ma także właściwości ochronne.
Ochrona rodziny
Mądre pszczoły wykorzystują propolis, aby zabezpieczyć rodzinę pszczelą przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami i innymi mikroorganizmami. Pszczoły wykorzystują tu właściwości silnie bakteriobójcze i bakteriostatyczne propolisu.
Propolis kontra wirus COVID 19
Najnowsze badania Uniwersytetu Wrocławskiego potwierdzają niezwykłe a przy tym skuteczne właściwości propolisu. Badania potwierdziły, że propolis zarówno pomaga zmniejszyć wyniszczające skutki choroby jak również wskazuje na właściwości chroniące przed wirusem.
Najważniejsze wyhamować
Badania naszych rodzimych naukowców wskazały na zdolności regulacyjne propolisu polegające na hamowaniu przesadnej, wyniszczającej odpowiedzi immunologicznej człowieka na obecność wirusa w organizmie. Wirus COVID 19 wywołuje silny wzrost cytokin prozapalnych w naszych organizmach w związku z tym często obserwuje się uszkodzenia płuc.
Wskazano również, że propolis hamuje enzym wirusa - proteazy MPRO, utrzymującej cykl życiowy wirusa.
Zapobiega i chroni
Badania wskazały również kolejną cechę propolisu jaką jest przeciwdziałanie wnikaniu wirusa do komórki. Propolis chroni nas przed infekcją oraz zmniejsza jej wyniszczające skutki podczas choroby.
Propolis czym jest?
Propolis to mieszanina żywic, soków, gum, polisacharydów, olejków, lipidów, które są wydzielane przez rośliny oraz pszczoły powstałych jako niestrawna frakcja pyłków kwiatowych. Propolis ma postać twardej masy barwy brunatnej, brązowej, żółto brunatnej lub czarnej.
Skład propolisu
W propolisie znajdziemy - żywice 40-50%2. Woski 20-30%3. Polifenole 14-18%4. Polisacharydy 2-3%5. Ziarna pyłku 8-10%6. Olejki lotne (8-12%). Propolis zawiera także fenelokwasy, flawonoidy 9-12% oraz inne związki.
Skład chemiczny propolisu jest zmienny, ze względu na rodzaj substratu zebranego przez pszczoły.
Co potrafi propolis?
Najczęściej wskazuje się na działanie bakteriostatyczne, bakteriobójcze, fungistatyczne, grzybobójcze, przeciwpierwotniakowe (odkażające). Dlatego jest on wykorzystywany w leczeniu trudno gojących się ran wrzodów bo pobudza regenerację tkanek.
Co jeszcze potrafi?
Propolis oprócz przeciwwirusowego działania ma także wpływ na układ krążenia. W szczególności wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzawałowe. Propolis wzmaga czynności skurczowe serca i rozszerza naczynia wieńcowe serca. Ma także właściwości obniżające ciśnienie krwi przy występującym nadciśnieniu.
Działa również wzmacniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne oraz przeciwzapalnie.
Propolis lubi towarzystwo
Propolis należy do substancji, która współdziała i to z dobrym efektem. W szczególności obserwuje się silniejsze działanie przeciwdrobnoustrojowo wraz z miedzią i srebrem. Propolis wykazuje także synergizm z witaminą C i selenem.
Propolis w skutecznej formie
Propolis wykazuje skuteczne działanie stosowany w postaci nalewki na bazie alkoholu. Można go stosować doustnie jak również do okładów. Odpowiednie stężenie takiej nalewki to 10 % propolisu.
Jak stosować?
Stany zapalne dróg oddechowych, kaszel, angina, przeziębienie,
grypa, zapalenie oskrzeli

* 15-20 kropli na kieliszek wody lub łyżkę cukru (trzymać w ustach) 3 razy dziennie
* 30 k. na 200 ml ciepłej herbaty do płukania gardła i popijania
* 50 k. na 250 ml ciepłej wody (do płukania gardła kilkakrotnie w ciągu dnia)
* na 1 łyżeczkę miodu wkropić 20 k. nalewki. Spożywać 3 razy dziennie przy przeziębieniu i grypie.
* zaparzyć napar z rumianku, dodać 2 łyżki miodu, soku z połowy cytryny i 40 k. nalewki. Pić 3 razy dziennie przy przeziębieniu i grypie.
* inhalacje – 30 k. wlać do miseczki w z gorącą wodą, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
* 40-60 k. ¼ / wody z miodem (3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem
* 40-60 k. na 100 ml ciepłego mleka (3 razy dziennie)
* 30-40 k. na ½ szklankę odwaru z siemienia lnianego (pić między posiłkami 2x dziennie przy wrzodach żołądka)
Zapalenie wątroby przewlekłe i wirusowe
* 50 k. na ¼ szklanki letniej, przegotowanej wody (2 razy dziennie)
Nadciśnienie tętnicze i profilaktyka w miażdżycy
* 30-60 k. na ¼ szklanki mleka lub przegotowanej wody
Osłabiona odporność, przeziębienie, grypa
*20-40 k. na 25 ml wody lub łyżkę cukru 3x dziennie (dzieci tyle kropel ile lat)
* 20-40 k. na łyżkę miodu rozpuszczonego w szklance letniej, przegotowanej wody (3 razy dziennie)
Stany zapalne dróg moczowych i pęcherza moczowego
* 50 k. z łyżką miodu i 1 łyżeczką pyłku na szklankę, wody (pić 2 razy dziennie przez okres 1 miesiąca)
* 15 k. nalewki 4-5 razy dziennie.
Zapalenie gruczołu krokowego (prostata)
* 50 k. z 1 łyżką miodu i pyłku na ½ szklanki letniej, przegotowanej wody i ½ szklanki soku z marchwi. Pić raz dziennie godzinę przed posiłkiem (1 miesiąc)
* 20 k. nalewki na 1 łyżeczkę miodu lub ½ szklanki wody, mleka lub innego napoju
Zranienia, owrzodzenia, grzybice, odleżyny i oparzenia
* 3-5 ml na 100 ml wody (do przemywania)
Paradontoza i ból zębów
* przykładać tampon z waty nasączony wyciągiem z propolisu.
* do ½ szklanki letniej wody dodać 40 k. nalewki. Płukać jamę ustną kilka razy dziennie.
Ugryzienie kleszcza
* Posmarować miejsce ugryzienia w celu ochrony przed boreliozą.
Okłady na trudno gojące się rany
* Rozcieńczenie 1:10 – przemywanie rany i okłady
Choroby skóry (np. łuszczyca, grzybica, ale również opryszczka i skaleczenia)
* maść propolisowa – bezpośrednio na skórę/ranę.

Uwaga!
Podane proporcje i dawkowania są dla osób dorosłych.

Propolis - krople 20% 50ml
znajdziesz tutaj


Propolis krople 10% 50 ml
znajdziesz tutaj

 

 

 alergia

Kurs samoobrony

Dzisiaj zapraszamy na krótki kurs samoobrony, tak trochę inaczej - nie będzie w pigułce, ale w kapsułce, no i jak kurs to popijać też będziemy.
Nadchodzi przeklęty czas
Łzy, krew, cierpienie tak to jest wiosna, co? Przecież to taki piękny czas. Wszystko się budzi jest pięknie kwiaty kwitną. Jak dla kogo. Kogo cieszy kwitnąca jabłoń jak ma się przez to katar albo drapie się do krwi kiedy zje się truskaweczki? Można rzec, że dla ogromnej i rosnącej wciąż populacji wiosna to czas męki rzec można udręki.
Skąd się wzięło przekleństwo? 
Słowo „Alergia” pochodzi z greki. To powszechnie praktykowane nazewnictwo. Słowo składa się z rdzeni dwóch wyrazów: „allos” znaczącego „inaczej” oraz „ergon” oznaczającego „czynność”.
Określenie to używane w medycynie oznacza stan, w którym system obronny organizmu funkcjonuje inaczej niż zazwyczaj.

Jesteś wrogo nastawiony stąd przyczyna, choć może nie twoja wina?
W organizmie przestaje funkcjonować system rozpoznawania pomiędzy czynnikami szkodliwymi, a nieszkodliwymi.

Organizm w reakcji na nieszkodliwe czynniki reaguje jak na zagrożenie i wytwarza znacznie więcej przeciwciał niż aktualnie jest potrzebne. Obrona stworzona zasadniczo w celu chronienia organizmu, sama wyzwala symptomy chorobowe.

Przy ponownym kontakcie z tym czynnikiem system immunologiczny przypomina ją sobie i mobilizuje obronę. Pomiędzy rozpoznaniem czynnika jako „wroga”, a uruchomieniem reakcji obronnej mogą upłynąć lata, ale może też nastąpić reakcja natychmiastowa-nie ma na to reguły.

Przeciwciała nie są w stanie zablokować działania domniemanego wroga. Organizm wytwarza większą ilość immunoglobulin, określone komórki tkanki łącznej pobudzane są do produkcji pewnych substancji, tzw. Mediatorów. W ten sposób niewinna substancja stała się czynnikiem wyzwalającym reakcje algebraiczną - nazywamy ją alergenem.

Histamina w tym tkwi przyczyna 
Mediatory są w organizmie odpowiedzialne za końcowy efekt reakcji algebraicznej, wywołują podrażnienia skóry, kichanie, obrzęk śluzówek, bóle głowy i brzucha. Najbardziej znanym mediatorem jest histamina. Dlatego też w zmniejszeniu objawów alergii stosuje się leki, które mają działanie przeciwhistaminowe. 

(Histamina -  pobudza wydzielanie soku żołądkowego, jest neuroprzekaźnikiem, hormonem).

Czy to już plaga? Statystyki

W ostatnich latach w Europie ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba osób cierpiących na alergie. Liczba naturalnych alergenów nie zwiększyła się, ale przybyło uczulających substancji chemicznych- to wniosek na podstawie wieloletnich badań alergologa prof. Czarnobilskiej.

Problem w procentach*:

  • 40% Polaków deklaruje, że posiada objawy alergiczne

  • 50% Polaków ma dodatni wynik testów alergicznych

  • zdecydowanie częściej objawy alergiczne występują w obszarach miejskich, niż wiejskich

  • Polska znajduje się wśród 10. krajów europejskich, pod względem zachorowalności na alergię

  • jedynie 30% astmatyków zdaje sobie sprawę ze swojej choroby

  • na astmę cierpi co 12 dziecko i co 19 dorosły Polak

*Dane pochodzą z badań przeprowadzonych przez Epidemiologię Chorób Alergicznych w Polsce oraz przez Polish Mul­ti­cen­tre Study of Epi­de­mio­logy of Aller­gic Dise­ases

Alergicznych mieszczuchów jest więcej
Wspomniana już Pani profesor zauważa  również, iż "dodatkowo naturalne alergeny, np. pyłek roślin, są bardziej agresywne w środowisku zanieczyszczonym i stąd, jak pokazują badania epidemiologiczne ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce - PAP), więcej alergików, w tym cierpiących na alergię pyłkową, mamy nie na terenach wiejskich, ale w miejskich aglomeracjach".
Rodzaje alergii
Alergia może być wrodzona, ale zdecydowanie więcej alergii mamy nabytych. Przyczyn nabycia jest wiele, jednak głównie to styl życia. I tu ponownie odwołam się do badań Pani profesor: Znane od dawna alergie wrodzone, czyli atopowe, są łatwe do zdiagnozowania za pomocą klasycznych testów. "Te alergie bywają agresywne w przebiegu, na szczęście mamy na nie leki i możemy stosować leczenie przyczynowe, jakim jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie. Z kolei alergie nabyte są chorobą cywilizacyjną i prawdziwym wyzwaniem dla medycyny, ponieważ wciąż nie rozpoznaliśmy wielu alergenów je wywołujących i nie mamy możliwości odczulenia pacjentów uczulonych na substancje chemiczne" – wyjaśniła.
Zablokuj się bezpiecznie
Obecnie w walce z objawami alergii wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe II generacji, jednak wywołują one skutki uboczne, część osób reaguje na leki sennością, bólami i zawrotami głowy, niepokojem, suchość w ustach, zaburzenia widzenia (rozmazany obraz) a także trudności z oddawaniem moczu (zatrzymanie moczu) i zaburzeń pracy żołądka i jelit. Bardzo często leki te są brane w zbyt dużych dawkach a jest to bardzo niebezpieczne. Leki te również zawierają konserwanty. Pozostaje również kwestia pochodzenia i bezpieczeństwa surowców.
Wiosna może być jaśniejsza 
Wiele osób stosuje leki antyhistaminowe. Na jednych działają lepiej na innych mniej. Ale prawda jest taka, że osoby, które regularnie dostarczają probiotyki, witaminy i minerały dbają o oczyszczanie organizmu są zdecydowanie mniej podatne na alergie i nie dosięgają ich ciągłe kichania od pyłków czy nie mają oczu białych futerkowych zwierzaków - czerwonych. 
Zablokuj się bezpiecznie
Kichaj na alergię oczywiście w przenośni, ale trzeba bezwzględnie ujarzmić wroga  za broń służy nam bromelaina, witamina C, kwercetyna, chrząstnica kędzierzawa, które uodpornią, chronią przed stresem oksydacyjnym, koją i nawilżają drogi oddechowe. Właśnie takie połączenie substancji zdecydowanie poprawia jakość życia alergika. Wszystkie te składniki razem mają za zadanie właśnie otumanić histaminę. Zawarte w Pollenzym składniki działają podobnie do leków antyhistaminowych, tyle, że  jest jedno ALE, są bezpieczne, ze sprawdzonych i wysokojakościowych surowców. Po zastosowaniu jedyne co ci grozi to polubienie wiosny. Zaś efektem ubocznym jest stopniowe eliminowanie  kichania, smarkania i szlochania.  
Wiosna może być jeszcze radosna
Tak wychodzisz na dwór i jaka to przyjemność  poczuć zapach wiosny, móc głęboko oddychać, więc sznaps ziołowy wskazany, zawierający ekstrakty ziół, które przyniosą nam ulgę i ułatwią oddychanie.:  rumianek pospolity, krwawnik pospolity, pokrzywa zwyczajna, nawłoć pospolita i arnika górska . Zioła zdecydowanie poprawią komfort oddychania i uspokoją podrażnione drogi oddechowe. 

Życzę na koniec miłego czerpania z uroków wiosny. Nareszcie możesz puścić z dymem  kalendarz pylenia !

Mamy już broń teraz tylko trzeba ją umiejętnie użyć by żyło się lepiej. 

odchudz cz I

 

 

Co macie na odchudzanie? To bardzo często pojawiające się pytanie, ale też najbardziej kłopotliwe. 

Jednak zamiast odpowiedzi i wyliczaniu produktów trzeba zacząć od serii pytań do osoby, która odchudzanie planuje. 

Żyła złota 
Każdy dietetyk po rączkach całuje grubaska (dzięki niemu ma robotę) to nic, że w wielu przypadkach  daje jasno do zrozumienia, że jesteś leniem i się obżerasz. Większość programów dietetycznych, planów żywieniowych gwarantuje, że dieta wyleczy wszystko (chyba z wyjątkiem naiwności), że będzie efekt wow, tylko jedz to i tamto, odmienisz życie, ćwicz, ćwicz aż się spocisz tylko problem, że nie każdy ćwiczyć intensywnie może. 

Po co pytać 

Wróćmy jednak do pytań. Po co seria pytań ? Właśnie po to by ustalić przyczynę przybrania tu i ówdzie lub wszędzie, jak na co dzień funkcjonujemy. Czy przybraliśmy tylko w jednym miejscu np. brzuch, czy cali się powiększyliśmy? Co tak naprawdę jest dla nas największą bolączką? Czy niepohamowany apetyt, głód? Czy nagle bez zmiany diety zaczęliśmy przybierać na wadze? Czy jesteśmy aktywni, czy  nasza aktywność ogranicza się od buszowania między sklepowymi półkami czy może  aktywnie uprawiamy leżenie na kanapie czy ćwiczymy?

Seria kolejna
Czy chorujemy na jakieś choroby? Dość często pomijane zagadnienie  czy bierzemy leki i jakie, które mogą powodować przybieranie na wadze? Czy mamy znaczne niedobory witamin? Jest wiele leków, które powoduje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy bądź blokuje ich wchłanianie przyczyniając się do niedoborów.  Np. leki antykoncepcyjne zwiększają zapotrzebowanie na witaminy C i E, długotrwałe ich stosowanie  sprzyja niedoborom witaminy D3, B12 i B6. Wpływają one również na wchłanianie cynku i magnezu. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy (tj. Polocard, Aspiryna, Etopiryna, Polopiryna) hamują przyswajanie witaminy B12 i kwasu foliowego. Do tej grupy należą również niektóre leki przeciwreumatyczne, przeciwnowotworowe, przeciwpadaczkowe np. fenytoina, oraz inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol), metformina.

A wielu z nas potem zadaje sobie pytanie skąd te niedobory witamin, ciągłe zmęczenie, gorsze trawienie czy tycie. 

Kluczowa flora

Naukowcy wskazali na związek otyłości z florą bakteryjną jelit. Poddano badaniom florę bakteryjną jelit u osób szczupłych i otyłych i odkryto, znaczne różnice w jej składzie. Odkryto również, że osoby otyłe mają niedobory niektórych szczepów bakterii. Probiotyki i prebiotyki są niezbędne dla zdrowia. Nie pozyskamy całej gamy jedząc tylko kiszonki czy fermentowany nabiał w postaci, kefiru czy jogurtu.

Jeden problem a tyle zagadnień

Jak widać nie sposób jest ot tak odpowiedzieć na pytanie. Człowiek jest tak złożoną strukturą, że nie ma odpowiedzi jeden na jeden. Można nawet stwierdzić że każdy z nas to inne urządzenie, do którego potrzebna jest instrukcja obsługi. 

Tycio-plaga

W środkach masowego przekazu bardzo często pojawiają się informację, że co któraś gwiazda, która przybrała na wadze choruje na Hashimoto. Ta choroba tarczycy stała się plagą szczególnie medialną.  Szacuje się, że co trzecia kobieta choruje na Hashimoto, ale choróbsko nie omija również mężczyzn i dzieci. Statystyki podają, że boryka się z nią 700 tysięcy Polaków, ale liczba może być wyższa. Zarówno w toku badań jak i doświadczeń chorujących,  odpowiednie leczenie, wsparcie suplementacyjne oraz zmiana diety w wielu przypadkach okazuje się efektywna i osoby chore odzyskują równowagę a przede wszystkim tracą na wadze. Dlatego w razie wątpliwości przeprowadźmy podstawowe badania tarczycy. 

Sprawdź poziom leptyny

Leptyna określana jest hormonem sytości. Wskazaniem jego oznaczania jest otyłość,  zaburzenia miesiączkowania w otyłości. Leptyna to hormon peptydowy. Jest wydzielany głównie przez podskórne  komórki tłuszczowe (adipocyty) jest swoistym regulatorem apetytu. Odgrywa rolę w regulacji pobierania pokarmu hamując apetyt przez wpływ na ośrodek w mózgu. Zaburzenia wytwarzania tego hormonu prowadzą często do nadwagi i otyłości.

Analogia

Jeżeli bierzemy leki, które mają za zadanie nas wyciszyć, uspokoić, spowolnić nas poprawić nastrój to zazwyczaj poprawiają również apetyt (zatem więcej jemy) zatrzymują wodę w organizmie i spowalniają metabolizm stąd tyjemy w zastraszającym tempie. 

Tak się dzieje u większości osób, które zażywają leki przeciwdepresyjne, leki na nerwice, natręctwa, psychozy, objawy lękowe. Leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny stosowanych także  w leczeniu bulimii poprawiają nastrój ale powodują wzrost apetytu co dla bulimików czy osób, które przytyć nie chcą jest dramatyczne. Trudno dokonać wyboru pomiędzy: borykać się z depresją, lękami czy dodatkowymi kilogramami? Tak jak wspomniano ta grupa leków również wpływa na zmniejszenie poziomu witamin i należy je uzupełnić. 

Skonsultuj z lekarzem
Trudno dokonać wyboru pomiędzy chorobą a dodatkowymi kilogramami? Dlatego zapytajmy lekarza czy możemy wprowadzić naturalne suplementy zwiększające metabolizm jak L-karnitynę, piperine, ekstrakt z zielonej kawy, ekstrakt z pokrzywy - forskolinę. 

Choróbska wykluczone 

Nie mamy chorej tarczycy i innych chorób, które mogły powodować przybieranie na wadze.Uff. Zatem do dzieła. Co jest naszym problemem lubimy dużo jeść czy mamy taki ślinotok i co chwile byśmy wrzucali coś “na ruszt”? Jeśli odpowiedź mamy to zaczynamy. 

Teraz konkrety

Jeżeli chcemy rzadziej sięgać po jedzonko warto pić sok z granata czy yerba mate ograniczają trochę nazwijmy to ślinotok. Zielona kawa również wpływa na zmniejszenie apetytu (ale to może akurat zasługa jej smaku, taka smaczna, że już nic się nie chce:-))

Włącz błonnik

Jeśli twój brzuszek po posiłku uznaje, że nadal jest pusty i jest w nim dużo miejsca do wypełnienia włącz do diety błonnik w postaci glukomannanu. Glukomannan zmniejsza przyswajanie tłuszczów oraz białek z diety przez ograniczenie kontaktu tych składników odżywczych z kosmkami jelitowymi. Ponadto tworząc w żołądku lepki żel glukomannan opóźnia opróżnianie żołądka i spowalnia tranzyt pokarmu w jelicie cienkim. Wywołuje to uczucie sytości, czego skutkiem jest zmniejszenie ilości pobieranego pokarmu.

Gorycz w życiu potrzebna 

Również produkty goryczkowe zmniejszają chęć na podjadanie. Hildegarda z Bingen uważała, że zioła goryczkowe są istotnym składnikiem leczniczym. Wpływają nie tylko na kubki smakowe ale mają działanie oczyszczające układ pokarmowy z zalegających resztek. 

Nie wszystko zdrowe sprzyja odchudzaniu
Osoby, które planują ograniczyć ilościowo spożywanie pokarmów powinny uważać z czym łączą kiszonki, ogórki kapustę buraki, bo one pobudzają apetyt, oczywiście wspierają trawienie, korzystnie wpływają na florę bakteryjną, ale również zwiększają ilość wydzielanych soków trawiennych. Dlatego warto spożywać je z ziołami np. natką pietruszki, świeżym koperkiem, rukolą i olejem. 

Uważajmy również na nabiał, po wypiciu kefiru, jogurtu, zsiadłego mleka (mimo, iż wypełnia nam on żołądek ) to zwiększa wydzielanie śliny a u niektórych osób może wpływać na powstawanie obrzęków. 

Uważaj na to co pijesz

Soki uchodzą za bardzo zdrowy napój, tak nie do końca, wiedzą to zwłaszcza ci którzy mają problem z cukrzycą. Dla nas niekorzystne jest picie soku klarowanego ten z miąższem to lepsze rozwiązanie, ale lepiej zjeść po prostu owoc. Sam sok wpływa na szybki skok glukozy i nie gasi pragnienia.  

Niebawem II część. 

kurs jestem zdrowy

Zapisz się!
Zapisz się na mój, oczywiście bezpłatny, krótki kurs Zdrowia. 

Kilka słów o sobie. Nazywam się Karolina Kamińska. Mam mniej niż 40 lat, czyli jeszcze nie "rycząca czterdziestka", ale już niedaleko.

Do firmy Naturalna Medycyna trafiłam trochę z ciekawości, trochę z przypadku, ale po kilku dniach pracy okazało się, że to dobry los tak chciał. Całe lata myślałam, że mądrze i zdrowo się odżywiam, a okazało się, że odżywiam się modnie 
i to według chorej mody dla nastolatek. Skutki były straszne. Bolące stawy, różne stresowe stany, depresje, wyjałowienie organizmu.

Dzisiaj chcę się z Tobą podzielić swoim doświadczeniem:
Jak w kilka tygodni "nareperować" to co się przez całe lata psuło.

Co kilka dni wyślę Ci jednego maila z podstawowymi poradami zdrowotnymi.
Zrezygnować z otrzymywania moich maili możesz w każdej chwili.
Jeden klik i wypisany.

Tych mini lekcji jest dziesięć, a może będzie 12 - taka ładna liczba - Tuzin.
Zobaczymy jak to przyjmiesz. Będziesz zainteresowany to dodam jeszcze 
dwa i będziemy mieli Tuzin i koniec.

Na moim krótkim kursie nauczysz się jak Krok po Kroku pozbyć się
problemów z Twoim Zdrowiem. 

Już po kilku dniach stosowania moich porad dostrzeżesz różnicę 
w swoim samopoczuciu.

Możesz również zrobić analizę krwi przed zastosowaniem
i na przykład po 2 miesiącach od zastosowania moich porad.   

Dostaniesz podstawowe sposoby, które sprawdziłam na sobie,
Jak być Zdrowym
a dalej walcz sam. 

 


Zapisując się stwierdzasz, że zgadzasz sie naszą Polityką Prywatności.

To taka obowiazkowo urzędowa sprawa.
Prywatnie mogę Cię zapewnić, że nikomu nie udostępniam adresów moich przyjaciół, wiec nie obawiaj sie spamu.

Uwaga:
Po zapisaniu się dostaniesz maila z prośbą o potwierdzenie.
Kliknij na link, lub skopjuj i wklej do paska przegladarki.
(Czasmi Twoja poczta może wrzucić go spamu)