jakintsu

Jakintsu czyli mądra - Grafika komputerowa - Mariusz Kowalski

Żyła to w pewnej hiszpańskiej krainie dziewczyna co królewną była.
Niegdyś przez lud swój imieniem Jakintsu nazywana co mądra oznacza.
O krainę i poddanych dbała, stale była zapracowana, ale ilość obowiązków ją czasem przytłaczała.

Jednak od czasu jakiegoś, gdy wieczór nadchodził tak była wyczerpana,
choć po nocy przespanej, wstawać czasami rady nie dawała.

Ona o sobie myślała,
czemu taka się leniwa stałam, smutek mnie dopada, sił brakuje, nic mi się nie chce i niewiele mi smakuje?
Przecież dbałam o siebie i chyba dobrze się odżywiam, sport uprawiam.
Gdy tak o tym myślała jeszcze bardziej smutniała i z sił opadała.

Nie znał przyczyny lud jej poddany, że ich królewna leniwa się stała to nowe imię Alferra zyskała co leniwa oznacza.

Dnia to pewnego, jak zwykle ostatnio leniwego, do kraju Peru zwanego zaproszenie otrzymała by tamtejszy lud odwiedzić, handlowych transakcji dokonać bo kraj to bogaty w surowce przeróżne.

Sił swych ostatkiem w podróż się wybrała a podczas podróży tylko spała.
Gdy na miejsce przybyła tamtejsi królowie i madzy witali ją serdecznie, kłanial do stóp, uśmiechali, ale wnet powiedzieli jej królewskiej mości 
- Och droga królewno coś taka blada?
Czyżbyś to nocami pląsom się oddawała, żeś taka niewyspana? Co twą energię zabrało?

Królewna głosom tym to zaprzeczenie dała
- Ja nie zabawie się oddawałam, lecz od dni wielu energii i siły za wiele nie mam. Spałabym wieczność.

Magowie więc rzekli do królewny Jakintsu
- Pani, Ty to masz z przepracowania.

- Ale jak mam nie troszczyć się o kraj swój, kiedy jego losy są mi drogie.
Spraw tyle ważnych dla mego kraju codziennie rozstrzygać muszę.

Rzekli więc do niej
- Potrzeba ci mocy wprost od natury. To maca co w formę płynną przemieniona daje siły więcej niż jej niejeden korzeń. Bo jest skoncentrowana. Wyciąg z Maki (Macy) i to nie zółtej lecz purpurowej takiej szlachetnej wprost na królewskie podniebienie, bo kolor sam wszak dla królewny jest stosowny to w działaniu wręcz czarowny.

Maca daje siłę, ciało wzmacnia, od niepokoju uwalnia. Maca ma aminokwasy i kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.
Poprawia jasność umysłu, zwiększa wytrzymałość, wzmacnia zęby i kości, przeciwdziała osteoporozie, walczy z anemią bo bogata jest w żelazo. Ma jeszcze inne zalety co ryzyko zachorowania na raka zmniejszają. Wpływa też pozytywnie na funkcje seksualne i libido więc się ją poleca kobietom i mężczyznom, co igraszkom miłosnym chcą się oddawać.
Maca też w swym działaniu opóźnia starzenie jej zażywanie wpływa na ciała i umysłu odmłodzenie.

Tak więc królewna chwili nie czekając zażyła magicznego wyciągu.

Po jego zażyciu siłę i energię odzyskała. Myśli jej również jaśniejsze się stały, więc nowe pomysły dla kraju rozwoju do głowy wpadały. Z darami do ojczyzny powróciła pełna energii i uśmiechu na twarzy.
Krajem swym tak zarządzała, że swój przydomek Jankitsu, czyli Mądra na zawsze odzyskała.


Płynny wyciąg z czerwonej macy
znajdziesz tutaj

 


 

po aloes

Wyprawa po aloes - Grafika komputerowa - Mariusz Kowalski

Za zieloną doliną i wybrzeżem skalistym była kraina.
Kraina to szczególna była, bo rosła w niej magiczna roślina alveją zwana co aloes oznacza.
Radość w tej krainie panowała bo choroba tu rzadko występowała, więc medyków w krainie zbyt wielu nie było, ich wiedza potrzebna była gdy ktoś ran doznał, urazów wszelakich lub gdy ktoś do krainy z innych stron przybywał by chorobę uleczyć. Dziwili się przybysze z innych krajów skąd ta roślina się w tym kraju wzięła.

Roślinę do tej krainy niegdyś król kraju innego sprowadził, gdy to w morską podróż daleką wyruszył by nieznane rejony świata zapoznać. Podróż ta niezwykle długa była, prowiant załodze się kończył, głód więc cierpieli. Choroby zaczęły ich dopadać. Do tego męczyły biegunki, zaparcia, gorączka co sen zabierała i siły witalne, a na ciele liczne rany powstawały bo skóra ich delikatniejsza się stała, więc od lin i węzłów żeglarskich się przecinała.

Król przejęty chorobą załogi wnet bólów brzucha doznał tak jak wszyscy podróżą wyczerpany i schorowany. Stawy go bolały, brzucha boleści dokuczały, stąd gdy na horyzoncie się pojawiła pierwsza kraina, kotwicę rzucić nakazał i na ląd się udać.
Zaraz to z pomocą schorowanej załodze miejscowy lud wyruszył.

Wezwano szamanów.
Król był wielce zdumiony gdy podał mu szaman trunek nijaki co swym wyglądem wcale nie raził, nie cuchnął jak inne mikstury lecznicze i smakiem swym nawet obrzydzenia nie budził.

Zaraz to królowi gorączka spadła, ból brzucha ustąpił i w sen głęboki zapadł.
Szamani miksturę podali załodze, przykładali na skórę, by rany otarcia im wyleczyła.
Takie jest aloesu działanie, że przyspiesza gojenie, likwiduje zaczerwienienie, ropne sączenie i bólu
odczuwanie, co spowodowało szybsze ran zasklepianie.

Zabrał więc król ze sobą roślinę leczniczą na pokład okrętu swojego, by roślinę w swym kraju zasadzić, a jego krajanie skorzystać mogli z jej mocy uzdrawiania. I tak od kraju, do kraju. Od portu, do portu biegła zdrowotna sława aloesu i dziś najzdrowszy aloes sprowadzamy z Meksyku.

Nie musisz wsiadać na statek, o głodzie i chłodzie nie musisz tułać się po świecie, wystarczy że jednym kliknięciem wyprawisz się po najzdrowszy Aloes.   

Konfekcjonowany przez Francuzów
o wdzięcznej nazwie Colibri Biovit
Meksykański Aloes
znajdziesz tutaj

Roślina co aloesem jest zwana skórę chorą uzdrawia, likwiduje biegunki i zaparcia, leczy żołądek i dobrze działa na chore stawy, ma witaminy, minerały oraz aminokwasy. Pomaga na stres i smutki wszelakie, wzmacnia odporność, oczyszcza organizm. Można go pić i się nim smarować, lecz trzeba uważać by nie przeholować, bo może się skończyć gwałtownym przeczyszczeniem. Stąd gdy zaczniesz go stosować zacznij od dawek mniejszych by organizm mógł się przystosować.

bezsennosc Bazsenność - Grafika komputerowa - Mariusz Kowalski


Moon księżycowa wróżka
Bajka dla tych co spać nie mogą bo myśli w głowie gonią.

W pięknej krainie Baskonią zwaną,
co z przemysłu rozwoju słynie, gdzie słońca i deszczu nie brakuje, żył lud pracowity, którym król rządził. Królestwo w przemyśle i handlu się rozwijało maszyny i energię produkowało do innych krajów produkty eksportowało. Kraj też ze swej smakowitej kuchni był znany, więc liczne to ludy tam przybywały na smakowanie i z kąpieli w zatoce korzystanie. I wszystko pięknie by się układało, gdyby nie jeden szkopuł trapił.

Królestwem rządził znany na świecie Król Lorik bezsennym zwany.
Król ciągle myślał dniami i nocami jak krajem rządzić. Ciągle też o czymś zapominał. Nocami wiercił się ciągle w swym łożu, więc wstawał rano bez humoru.

Insomnia już coraz częściej go dopadła czyniąc go władcą kapryśnym i nudnym, ciągle miał fochy i złe humory, nawet radości z żeglowania już nie miał, choć zawsze to lubił i się przy tym odprężał. Budził to swych służących, wymyślał to im obowiązków masę zapominając, że wcześniej już je zrobili za jego rozkazem.

Rządzenie krajem tak go stresowało, że zmęczony ciągle na swych poddanych wykrzykiwał dekrety gdy tylko coróż to nowe ustanawiał treść poprzednich umieć na pamięć kazał, a potem i tak ich nie uznawał, lub zapominał, co poddanym nakazał. Nigdy też wiadomym nie było jaki to humor miał będzie. nie mógł też skupić uwagi na czytaniu i innych słuchaniu, gdy listy od władców innych otrzymywał nie czytał. A gdy to z wizytą doń przybywali by omawiać sprawy ważne dla obu krain zapominał ich imion i mało uprzejmy dla nich bywał.

Od konsekwencji asomi zaczęły go drażnić także zapachy i kolory, więc zakazał to wszystkim damom pachnideł wszelakich używać, a zamiast sukien barwnych szare przyodziewać. Nawet to dania wytworne, które z apetytem zjadał, nie smakowały mu wcale, więc rzucał talerzem w sługę, lub na tacę.

W końcu to damy dwory dość miały króla. Oburzone to powtarzały dzień cały: jaki to z niego przyszły mąż będzie jeśli taki upierdliwy będzie, jakże to dama ma być szara, to na co nam takie były kolorowe szaty, nie możemy być jednakowe, każda chce bowiem piękniejsza być od drugiej.

Zwołały więc na na dwór królewski wróżbitkę z dalekiego kraju. Zwano ją Fairy Moon co wróżka księżycowa znaczy. Miała ona króla tak zaczarować by zaczął spać mocno, budził się radosny i zrelaksowany. Nawet gdyby to panny jej nie zwołały, sama by wkrótce do kraju przybyła bo tak sobie wywróżyła.

Wróżka ze sobą przywiozła specyfik co działa cuda. Sen błogi i spokój przywraca, lecz naturalnie bez żadnej chemii. Jest aminokwasem co się znajduje w zielonej herbacie. Takie ma działanie, że modeluje pewnych neuroprzekaźników w naszym ciele aktywowanie.

Bowiem takie L-teaniny jest działanie, że gammy i dopaminy, oraz glicyny zwiększa stężenie, więc wpływa na odprężenie. W swym to działaniu L-teanina ma również takie, że działa na pamięci i koncentracji poprawę.

L-teanina wpływa na relaks i usypianie, lecz nie otępia, a odpręża.
Wpływa korzystnie na serca działanie poprzez częstotliwości skurczu serca regulowanie co powoduje uspokajanie.

Lecz owy specyfik nie otumania, lecz na stres uodparnia, pomaga w sportów uprawianiu, a nawet w masy ciała redukowaniu.

L-teaninę
znajdziesz tutaj

Baza wiedzy - Komentarze - Ciekawe informacje

 teanina

Teanina – organiczny związek chemiczny z grupy α-aminokwasów niebiałkowych, pochodna glutaminy, zawierająca podstawnik etylowy przy atomie azotu w łańcuchu bocznym. Występuje naturalnie jako enancjomer o konfiguracji L w liściach herbaty zielonej (kamelii).

Teanina łatwo pokonuje barierę krew-mózg i jest związkiem psychoaktywnym. Ma działanie uspokajające, zmniejszające stres i niepokój, stabilizujące nastrój. Zwiększa intensywność fal alfa w mózgu, co poprawia wydajność pracy i skuteczność nauki.

 Źródło Wikipedia.org 

Ważna
Uwaga w Wikipedii!

Nie mylić z: taniną, lub teiną! 

enzymy smokBajwczka o smoku, któremu enzymów brakowało  - Grafika komputerowa - Mariusz Kowalski

Bajka o smoku    
Opowiem ci bajeczkę, jak połknął smok owieczkę.
Takie to łakomstwo go dopadło, że niestrawnością się to objawiło. Męki i bóle go dopadły, odbijania, wzdęcie straszne.
Leżał w jamie obolały aż się okoliczny las trząsł cały.

No i kto mi teraz pomoże skoro wszyscy się mnie boją?
Przecież ja taki zły nie jestem, lubię dobrze zjeść a, że to jest zwierzyna czy to moja wina i że owieczka tłusta i smaczna była. To mego bólu brzucha jest przyczyna? Zamiast ogniem bucham smrodem. Ociężały jestem cały, pali w gębie i w przełyku, mdli mnie strasznie. Co ja zrobię, co ja pocznę? Może owca struta była i w tym problemów brzucha tkwi przyczyna?

Takie to z jaskini lamentowania usłyszał z daleka idący szaman, a że do odważnych należał, zajrzeć do niej nie omieszkał.

Smok to ze zdziwienia mocy wystrzelił jak z procy.
- Jak to? Kto tu przyszedł i się nie bał?

Szaman jednak choć postury malutkiej wielką mądrość okazywał, nikogo zaś nie zbywał, zawsze był pomocny, wielu leczył z chorób różnych i dolegliwości.

- Smrodny smoku już nie marudź. Owca struta nie była, ale nawet na twój brzuch za duża i ciężkostrawna. Zaraz kompleks enzymów ci podam, byś to łatwiej strawił pokarm. One nie tylko owcę trawić pomogą. By wspomóc mlecznych produktów trawienie, ci co z nimi problem mają, te enzymy używają bo w swym składzie laktazę mają. Więc gdy skusi kogoś mleczna kawa i potem go dopada ból brzucha i gazów namnażanie, to enzymy rozkładając laktozę mu pomogą i wszystko pójdzie swoją zdrową drogą.

W swym składzie kapsułki również enzymy trzustkowe mają, które trzustkę wspomagają, lipazę co w trawieniu tłuszczu pomaga, lipazę i proteazy, które skrobię i białka rozkładają.

Te enzymy są też dla tych co to mięsa nie jadają bo z roślin pochodzą, więc weganom nie szkodzą, gdy zbyt dużą ilość strączków pochłoną i gdy wzdęcia ich to męczą. Jest tutaj również probiotyk co o twą florę jelitach zadba, dla dobrego trawienia i wypróżnienia i wzmocni odporność, która spada, gdy organizm z trawieniem pokarmów się zmaga.

Enzymy trawienne + probiotyk
znajdziesz tutaj

Smok szamanowi nie bardzo dowierzał, ale w pobliskim zamku piękna smocza panienka ze śmietankową kawą na niego czekała, więc by sensacji żołądkowych i blamażu przy stole nie było, dzielnie połknął szamańskie z enzymami kapsułki i...
wszystko się na dobre obróciło.

 

 

owoc granatuOwoce granatu - sok z granatu - Grafika komputerowa - Mariusz Kowalski

A było to wieki, wieki temu w starożytnym mieście, gdzie owoców granatu rodził się milion i tysięcy dwieście, zwanym przez lud Granatra, a rządziła tam Księżniczka Granatopatra. Księżniczka ta, choć wieku słusznego była z niezwykłej urody słynęła. Dbała o siebie pijąc mikstury, a szczególnie lubiła pić sok z owoców granatu. Choć kąpiele dla swej skóry w kozim mleku zażywała i ciało drogocennymi olejkami smarowała, nade wszystko owoc granatu ceniła. Nawet gdy w czasie uroczystości na tronie swym siedziała, owoc granatu skubała i pestki do złotej czary, w kształcie owocu granatu, dyskretnie wypluwała.


Księżniczka Granatopatra miłosne rozkosze lubiła, a że piękna była to adoratorów mnóstwo miała. Ale wszystkich ich odprawiała, gdyż zakochana była w jednym to Cezarze co oziębły był niestety, więc nazwano go z łaciny Frigus i do tego w dbałości o zdrowie to był z niego nygus.

Księżniczka Granatopatra marzyła o upojnych nocach, lecz gdy do Frigusa się zbliżała, on to wymówek szukał wielu, by nie chciała go Księżniczka. Jak wyjścia eleganckiego nie widział z sytuacji, uciekał i chował się wśród drzewek obwieszonych owocami granatu. 

Ciężka to księżniczki była dola.
Rzekła 
- Czemuś taki niedostępny mój Frigusie ukochany, czym ja tobie zawiniłam, jaką przykrość uczyniłam, cóż mam czynić, mam na ciebie ochotę tak wielką, że wytrzymać już nie mogę. Choć już młodzi nie jesteśmy, słuszny wiek nas dopada to w miłości on nie przeszkadza.

Posłała po Faryzeuszy, nic nie wskurali, bo to nie problem duszy.

Zawiedziona ze smutkiem pestki owocu granatu na pałacową posadzkę wypluwała i wreszcie medyka speca to od miłości zawezwała. Może on wskaże, gdzie tkwi niedostępności przyczyna. 

Medyk ten Erosem zwany badań zlecił mnóstwo zaraz. I diagnoza jednoznaczna. Niski to poziom libido masz Cezarze. Stąd twa niechęć do miłosnych z Granatopatrą igraszek.

Rzekł więc medyk do Frigusa
- Taka jest ma rada, gdy to niski poziom libido cię dopada wypij sok z granatu. Wybuchowa to mikstura, moc witamin to z niej bucha. Jest on afrodyzjakiem, więc wpływa na rozkoszy przeżywanie, eksploduje też polifenolami i antyoksydantami.

Księżniczka twa Granatopatra regularnie sok z owoców granatu wypija i dlatego takie w niej zdrowie i siła.

Pij codziennie po dwa razy. Najlepiej Ekstrakt z soku z Owoców Granatu
który ma jeszcze inne właściwości, przeciwdziała starości, pomaga szczególnie tym co przerost gruczołu krokowego mają i wszystkim likwiduje z erekcją problemy. 

Ma on jeszcze wiele zalet.
Wspiera serce i krążenie, zmniejsza też arterii stwardnienie, łagodzi problemy trawienne. Daje też siły witalne i łagodzi stany zapalne.

Wszystkie damy pić powinny ekstrakt z soku granatu, gdy ochoty im brakuje na miłosne poczynania, lub zespół napięcia przedmiesiączkowego dopada, albo gdy przekwitanie się rozpocznie to było ono łagodne.

Ma on też w sobie kwasy tłuszczowe, które działają przeciwobrzękowo i odmładzająco.

Ci co odchudzać się zamiar mają niech z właściwości soku z granatu skorzystają, bowiem sok z granatu na ograniczenie apetytu wpływa, by nie nękała ich ochota na podjadanie.

Pił więc według zalecenia Frigus Ekstrakt z soku owoców granatu wybuchowy dla zdrowia i ciała odnowy.

Więc pewnej to nocy pobiegł do księżniczki łoża, walnął na kolana i poprosil
- daj wreszcie nie tylko łyczek soku z granatu kochana.

Ja zakończę tu bajeczkę... resztę sami dopowiedzcie...

Czytaj lubej. Dopowiadaj.
Owoce z granatu razem z nią zajadaj.

Jak myślisz, skąd u mnie taka energia i pogodna mina?

Dziękuję
Kamińska Karolina

Baza wiedzy - Komentarze - Ciekawe informacje


granat owoc otwarty
Kupiłeś piękny owoc granatu i pojawia się pytanie podstawowe. 
Co z tym zdobić?

Oczywiście umyć. Odciąć koronę. Pokroić na ćwiartki.
Już na tym etapie możesz zachlapać wyszystko wokół siebie sokiem z granatu.
Z tego względu, że sok z granatu to doskonały barwnik, jeżeli nie chcesz mieć ubranka w ciemnoczerwone plamy najlepiej tę oparację prowadzić ostrożnie i bezpośrednio nad zlewem.

Teraz możesz podać te ćwiartki metodą "kaukazką" do powolnego wydłubywania w czasie dyskusji, bo dyskusja z kawałkiem owocu granatu w ręku, to podstawa życia towarzyskiego na Kaukazie.

W Polsce podaj gościom śliniaczki, miskę z wodą, dużo, dużo chusteczek i ewentualnie coś na wypluwane pestki, bo z pestkami to jest tak. Jedni jedzą z pestkami rozgryzając je, inni połykają pestki w całości. Ja powolutku wysysam wszystko, a pestki, metodą księżniczki Granatopatry, wypluwam. Pestki oczywiście mają właściwości przeczyszczające jelito grube ze złogów, ale jem często i dużo granatów, więc nawet najzdrowszych pestek za dużo, to też niezdrowo.

Jeżeli chcesz gościom ułatwić życie i umożliwić im jedzenie owocu granatu europejską metodą - łyżeczką - to włóż kawałki granatu na 10 - 15 minut do zimnej wody. Teraz w wodzie rozdzielaj owoc granatu na kawałki. Nasionka opadną na dno. Kawałki skórki wypłyną. Skórki wyrzucam. Nasiona odcedzam na sitku, osuszam na jednorazowym ręczniku i można podawać na stół.      
     
Zapytasz
- Czy tyle zachodu ma sens?
Odpowiadam
- Jeżeli chcesz korzystać ze wszystkich wspaniałych zdrowotnych właściwości owoców z granatu
oczywiście możesz używać Ekstrakt z soku z Owoców Granatu
bez dodatku cukru, niepasteryzowany i w butelce masz 650 gram ekstraktu, co odpowiada 3 litrom soku z granatów.
drzewo granatu

Drzewo / krzew granatu

Teraz wiedza ogólna o granatach, oczywiście o roślinach, bo przecież mamy jeszcze
Granat - piękny minarał.
Granaty - masyw górski w polskich Tatrach Wysokich. Masyw ma trzy wierzchołki.
Granat - broń.

To wiedzą chyba wszyscy.
Granat jest owocem rośliny o nazwie Granatowiec właściwy – Punica granatum. Od tysięcy lat uważany jest za symbol zdrowia, płodności oraz miłości. Ten doskonały afrodyzjak ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie fizyczne, oraz korzystnie wpływa na  samopoczucie i nastrój. Bogactwo witamin i niezwykłe właściwości owoców granatu wykazują dodatkowo pozytywny wpływ na gruczoł prostaty.


A dokładniej:
Granat właściwy, granatowiec właściwy (Punica granatum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Rodzimy obszar jego występowania obejmuje część obszarów Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu Indyjskiego (państwa: Afganistan, Iran, Irak, Turcja, Dagestan, Tadżykistan, Turkiestan, Indie), ale rozprzestrzenia się gdzieniegdzie poza tymi regionami. Jest uprawiany w wielu krajach świata.
Krzew lub niewielkie drzewo o wysokości 3–5 m. Gałęzie obwisające, za młodu kolczaste.

kwiat granatu

Kwiat granatu

Kwiaty granatu osadzone w pachwinach po 1-3 na szczytach gałązek. Dno kwiatowe i kielich jaskrawopąsowe (u odm. ozdobnych również białe i różowe). Korona 5-8 płatkowa, dzwonkowata, o średnicy ok. 4 cm, zazwyczaj czerwona, czasami biała o licznych pręcikach z pomarańczowoczerwonymi nitkami. Kwiaty wyrastające na tegorocznych pędach są dzbankowate i większe. Kwiaty granatu rozwijające się na pędach starszych są mniejsze i niedorozwinięte (mają krótszą szyjkę słupka), opadają po przekwitnięciu. Większość odmian granatów jest obcopylna.

owoc granatu

Owoc granatu

Owoce Granatu to Jagody, przypominające kształtem i wielkością duże jabłka. Pokryte są twardą skórzastą łupiną barwy purpurowej, fioletowej, czasem brązowej albo białoczerwonawej, z kielichem pozostającym na wierzchołku, zawierają po 400–700 tępograniastych nasion. Nasiona otoczone są osnówkami (arillus) o kolorze najczęściej czerwonym, ale również różowym i żółtym. Osnówki mają galaretowatą konsystencję i są niezwykle soczyste, stanowią część jadalną owocu. Z nich otrzymuje się syrop zwany grenadyną.

Obecnie wprowadza się odmiany partenokarpiczne (jakieś trudne słowo), które jako beznasienne są wydajniejsze i łatwiejsze do spożywania - tego to się boję. Nawet nie będę próbować. 

sad z owocami granatow

Sad pełen owoców granatu

Ekstrakt z soku z Owoców Granatu 

Na Bliskim Wschodzie granaty uprawiane były od kilku tysięcy lat. Najstarsze wzmianki o nich zapisane pismem klinowym znajdują się na glinianych tabliczkach znalezionych w Mezopotamii i datowanych na połowę trzeciego tysiąclecia p.n.e. Później uprawa rozprzestrzeniona została przez Fenicjan. W ruinach Jerycha odkryto drewniane naczynie, któremu nadano kształt owocu granatowca, oraz resztki jego owoców. W Gezer i jaskiniach nad Morzem Martwym odkryto zasuszone owoce pochodzące z okresu 1650 lat p.n.e. W Starożytnym Egipcie granat naturalnie nie występuje, ale został sprowadzony i był uprawiany już około 1550 r. p.n.e. Znany był Żydom, podczas ucieczki z Egiptu narzekali oni bowiem, że na pustyni nie ma "drzew figowych ani winorośli, ani drzewa granatowego, a nawet nie ma wody do picia". Później uprawa granatowca rozprzestrzeniła się na trasie jedwabnego szlaku. Stał się bardzo popularny w Korei i Japonii, gdzie zaczęto go uprawiać jako bonsai. W Europie jego uprawę rozpoczęli Maurowie na terenie obecnej Hiszpanii. W połowie XVIII wieku hiszpańscy koloniści przewieźli go do Ameryki Środkowej.

Moc informacji, łatwych do znalezienia, o owocu granatu w kulturze, więc tylko jedna, która zwróciła moją uwagę:

W mitologii rzymskiej Prozerpinie, gdy została porwana przez Plutona do podziemnego świata zmarłych udało się powrócić do świata żywych dopiero po tym, jak zjadła nasiona z owoców granatu.

Nie wybieram się szlakiem Prozerpiny, wolę spokojnie siedzieć tu i teraz, więc by uprzedzać groźne fakty

Zajadam owoce granatu na codzień.
Tobie też tę metodę na dobre Zdrowie polecam
Karolina Kamińska

Ekstrakt z soku z Owoców Granatu

Źródła:
Wikipedia

Wiele wiedzy z internetu
Doświadczenia własne 

Cieszę się, że przeczytałeś do końca.
Dziękuję
Karolina Kamińska