oscars hashimoto
Hashimoto choroba popularna na miarę Oscara  - Grafika komputerowa - Mariusz Kowalski

Filmowa choroba
Porównanie choroby do filmu może się wydać osobliwe, ale niestety tak jest. Jedną z wielu współczesnych chorób jest właśnie Hashimoto. coraz bardziej popularna, która przez swoją nie słabnącą sławę i zasięg emisji zbiera coraz więcej nagród, tyle, że zamiast Oskara dostaje zdrowie zwykłych ludzi i to coraz młodszych, nie będących jej fanami którzy nigdy o niej nie słyszeli. Zwłaszcza, że do pewnego wieku lub etapu w życiu zdrowie i choroba to pojęcia abstrakcyjne.

Famme Fatale
We współczesnym świecie popularność zazwyczaj ma swoje korzyści, ale zależy w jakim zakresie. Popularność tematu o chorobie Hashimoto niestety nie słabnie , wręcz przeciwnie. Problem dotyka coraz więcej osób. Nie muszę czytać badań statystycznych o zachorowaniach, żeby się dowiedzieć jak duży jest to problem. Co jakiś czas słyszę, o kolejnym zachorowaniu kolejnej znajomej, czy czyjegoś dziecka, nastolatka. Obecne badania wskazują, że problem zaburzeń tarczycy ma 22% Polaków w różnych grupach wiekowych. Choroby tarczycy są jedną z dziesięciu najczęściej występujących schorzeń przewlekłych u dorosłych kobiet. Kobiety chorują na schorzenia tarczycy 9 razy częściej niż mężczyźni.

Charakterystyka postaci
Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, jako efekt zaburzenia układu odpornościowego. Najprościej ujmując organizm atakuje sam siebie, wytwarzając stan zapalny w tkankach. Do grupy takich chorób należą m. in. RZS, bielactwo, łysienie plackowate, celiaklia, stwardnienie rozsiane.

W chorobie Hashimoto powstające przeciwciała prowadzą do uszkodzenia tarczycy. Choroba może występować jako postać zanikowa, z prawidłową objętością tarczycy lub z wolem (niebolesne powiększenie i wzmożona spoistość gruczołu tarczowego). Wszystkie postaci choroby mogą przebiegać z subkliniczną lub jawną niedoczynnością tarczycy. Przebieg choroby jest przewlekły, wolno postępujący i zwykle dochodzi do trwałej niedoczynności tarczycy. Bardzo rzadko spotyka się zaostrzenia z nagłym powiększeniem i tkliwością tarczycy oraz ogólnymi objawami zapalenia (zwiększone stężenie CRP, przyśpieszony OB, rzadko gorączka). Mogą wówczas wystąpić objawy kliniczne nadczynności tarczycy (Hashitoxicosis, hyperthyreoiditis) spowodowane nadmiernym uwalnianiem HT z uszkodzonej tarczycy. Ustępują one samoistnie i rozwija się niedoczynność tarczycy. 


Kogo winić? Zdrowie na kredyt
Czy w ogóle kogoś tu winić? Dokonało się i już. Nie ma co się użalać. Po prostu zacząć walkę i zmienić nastawienie.

Wielu z nas patrzy na chorobę jak na nieszczęście, które na niego spadło, i myśli o sobie za co?

Co ja komu zrobiłem, że mnie to spotkało. 
Ale na większość chorób pracujemy sami świadomie lub nieświadomie. Choroba jest konsekwencją tego co się w naszym organizmie dzieje, nie nazywałabym tego karą, lecz następstwem naszych zachowań, nawyków żywieniowych i tego, że ignorujemy sygnały jakie wysyła nam ciało. Nie szanujemy własnego ciała, nie słuchamy i odbiegamy od najważniejszego Natury. Zapomnieliśmy, że jesteśmy żywymi istotami, które stworzyła natura, a nie taśma produkcyjna w zakładzie. Wielu z nas myśli, że wieloletnie błędy da się naprawić w 1 miesiąc - a tak nie jest. Żyjemy często na deficycie. Niestety, zdrowie to taki kredyt, który udziela nam życie, ale każdy kredyt trzeba regularnie w ratach spłacać. Jeżeli mamy problem z płynnością finansową i w terminie nie spłacamy rat, to dług rośnie i problem narasta, machina deficytu rusza.

Choroba w spadku i środowisko
W przypadku choroby Hashimoto duży wpływ mają czynniki środowiskowe takie jak zaburzenia flory bakteryjnej, stres, czynniki żywieniowe jak np. alergie pokarmowe (na gluten), nadmiar jodu czy niedobór selenu. Niestety chorobę Hashimoto możemy otrzymać w spadku. Jeżeli choroba wystąpiła już w rodzinie to istnieje prawdopodobieństwo jej wystąpienia na poziomie 50%.

Wyrok w zawieszeniu czy pozbawienie wolności
Mamy diagnozę taki wyrok, chociaż w dzisiejszych czasach należy się cieszyć, że ta diagnoza jest, bo wielu ludzi na diagnozę czeka miesiącami i często okazuje się, że jest jeszcze niewłaściwa. I tak ciągnie się to latami, aż choroba zbiorze żniwa. I stajemy się niewolnikami samego siebie, często rezygnując z pracy, życia społecznego, zamknięci w domu jak w celi.

Inne spojrzenie na choroby leczenie
Witaminy pogromcy Hashimoto
W leczeniu Hashimoto współcześnie zwalcza się objawy, a nie przyczyny choroby. Podaje się np. preparaty z tyroksyną, lub wiele innych. Metodą prób i błędów starają się "wyleczyć" dotkniętych chorobą. Co do skuteczności to bywa różnie, bo stosowanie leków to zawsze jakieś skutki uboczne i ich konsekwencje. Na szczęście problemem choroby Hashimoto zaczęto zajmować się z perspektywy przyczynowej, biorąc pod uwagę, że niedobory witamin w naszym organizmie mają znaczącą rolę w powstawaniu wielu chorób.

Selen
Komórki tarczycy zawierają więcej selenu niż inne komórki organizmu. Peroksydaza glutationowa chroni komórki tarczycy przed stresem oksydacyjnym. Niski poziom selenu jest związany z pogorszeniem odpowiedzi immunologicznej.
Uważa się, że łagodny niedobór selenu może promować wystąpienie choroby autoimmunologicznej tarczycy. W chorobie Hashimoto pojawienie się przeciwciał przeciwko peroksydazie glutationowej (anty-TPO) zwykle wyprzedza na wiele lat rozwój niedoczynności tarczycy. Pojawienie się ich wysokiego stężenia wiąże się ze zmianami w poziomie TSH.
Obniżenie przez zastosowanie selenu poziomu przeciwciał powinno zwalniać progresję choroby i jej nasilenie. Najmocniejszych dowodów na możliwy udział niedoboru selenu w rozwoju choroby Hashimoto dostarczyły badania opublikowane w 2015 roku w Clin Endocrinol Metab.

Witamina D3
Istnieją przekonywujące dowody naukowe wskazujące na udział witaminy D3 w patogenezie choroby Hashimoto. Liczne badania kliniczne wskazują na jej znaczny niedobór u pacjentów z chorobą Hashimoto. Stosowanie witaminy D3 może wpłynąć pozytywnie na przebieg choroby Hashimoto, poprzez wpływ na aktywność układu immunologicznego oraz poziomprzeciwciał anty-TPO.

Witamina B1
Tiamina odgrywa istotną rolę w przemianach węglowodanów oraz w metabolizmie tkanki nerwowej. Badania kliniczne wskazują na możliwy związek pomiędzy niedoborem witaminy B1 a uczuciem zmęczenia obserwowanym w chorobach autoimmunologicznych. Stosowanie witaminy B1 zmniejsza uczucie zmęczenia towarzyszące chorobie Hashimoto.

Cynk
Cynk jest jednym z niezbędnych mikroelementów. Jest obecny w centrach aktywnych wielu (około 200) enzymów uczestniczących w różnych procesach, w tym w przemianach metabolicznych. Ponadto wiele czynników transkrypcyjnych, białek regulatorowych i innych typów białek wiążących DNA zawiera tzw. palce cynkowe. W związku z tym cynk ma wpływna wszystkie podstawowe procesy życiowe. Cynk wzmacnia włosy i paznokcie, wpływa na zdrowy wygląd skóry i pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności.

Cynk jest niezbędnym elementem w katalitycznej aktywności kilku enzymów biorących udział w metabolizmie hormonów. Efekty cynku na hormony tarczycy dotyczą zarówno syntezy jak też ich działania. Wpływa na czynniki transkrypcyjne regulujące ekspresję genów w tarczycy. Stężenie cynku w surowicy wpływa na stężenie fT3- postaci aktywnej hormonów tarczycy. W przypadku deficytu cynku stwierdza się prawidłowe stężenia fT4 z obniżeniem poziomu fT3 nawet o 30 %. W tym przypadku ulega zmniejszeniu aktywność enzymów odpowiedzialnych za konwersję fT4 do fT3. Na podstawie wyników badań uznaje się iż zastosowanie cynku u pacjentów z chorobą Hashimoto zwiększa poziom hormonów tarczycy, szczególnie fT3.

W grupie siła
Zastosowanie odpowiednich dawek witamin w leczeniu choroby Hashimoto według badań przyniosło pozytywne efekty, ale mowa o wszystkich wymienionych witaminach przyjmowanych jednocześnie. Stosowanie jednej z witamin nie przyniesie rezultatu. Witaminy muszą być dobrej jakości w wysoko przyswajalnych, organicznych formach cechujących się dużą biodostępnością, bez dodatkowych wypełnień.


Artykuł powstał w oparciu o dane zawarte na stronie internetowej www.hashima.pl
Herbal 
Pharmaceuticals Sp. z o.o

Hashima Forte to innowacyjny preparat, który został opracowany w oparciu wyniki licznych badań, we współpracy ze specjalistami chorób wewnętrznych, farmakologii klinicznej i endokrynologii, w celu spełnienia specyficznych potrzeb żywieniowych osób z chorobą Hashimoto zawierający Selen, Cynk, Witaminę B1 i Witaminę D3.


Hashima Forte
znajdziesz tutaj