serce

 

 

Koenzym Q10 – organiczny związek chemiczny z grupy chinonów, występujący w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych. Jest odpowiedzialny za przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym. Po przyłączeniu elektronów swobodnie porusza się w wewnętrznej błonie mitochondrialnej umożliwiając transport elektronów między kompleksami białek łańcucha oddechowego, które wbudowane są w wewnętrzną błonę mitochondrialną.

Nazwą ubichinon określa się grupę związków różniących się długością bocznego łańcucha izoprenoidowego. W ludzkich mitochondriach najpowszechniej występuje ubichinon Q10, w którym łańcuch boczny zbudowany jest z 10 jednostek izoprenowych. 

Poziom w dół
Poziom koenzymu Q10 obniża się wraz z wiekiem. Tempa spadania nabiera od 30-tki. Dlatego wskazana jest jego suplementacja. Zdecydowanie jego poziom “leci “szybciej w dół u wegetarian, a także osób żyjących w stresie, zanieczyszczonym środowisku - czyli prawie u każdego z nas. Szybciej również obniża się u osób intensywnie ćwiczących, u osób chorujących, po operacjach, zabiegach z użyciem narkozy, znieczuleń. Zażywanie leków z grupy statyn wpływa również na obniżenie poziomu koenzymu Q10.

Wzmocnij serce

Koenzym Q10 ujmując to w skrócie działa ochronnie i wzmacniająco na nasze serce. Reguluje pracę serca, ciśnienie tętnicze, poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego. 

Wielozadaniowe Q
Koenzym Q10 bierze udział w wielu procesach biochemicznych. Współdziała z enzymami (stąd nazwa koenzym). Koenzym bierze udział w procesie przemiany materii. Przetwarza pożywienie na energię potrzebną do regeneracji komórek, działania mięśni i innych procesów życiowych.

Koenzym Q10 odnawia uszkodzone mitochondria, zmniejsza uczucie zmęczenia, chroni  i wzmacnia serce, zwiększa jasność umysłu niezbędną do prowadzenia pojazdów dba o poziom energii.

Koenzym Q10 w walce z nadwagą 

Wykazano, że niedobory koenzymu Q10 mogą doprowadzić do nadwagi, ponieważ jest on odpowiedzialny za transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórkowych, gdzie produkowana jest energia. W momencie, kiedy w organizmie nie ma odpowiedniej ilości koenzymu Q10 spalanie tłuszczów nie jest w pełni możliwe.

Dlatego osoby, które chcą schudnąć powinny dbać o odpowiedni poziom koenzymu, zwłaszcza jeśli mają ”uśpiony” metabolizm. 

Koenzym pobudza syntezę enzymów, które poprawiają przemianę węglowodanów.

Cukier w dół - wnioski naukowców

Naukowcy zaobserwowali w toku badań,  że zażywanie  koenzymu Q10 przez pacjentów chorych na cukrzycę prowadzi do unormowania poziomu glukozy we krwi. Przypuszcza się, że przeciwutleniacz pobudza syntezę enzymów, które poprawiają przemianę węglowodanów. Wykazano również, że pomaga on w dusznicy bolesnej – choroba ta jest spowodowana przez miażdżycę naczyń krwionośnych.

Upały są groźne

Upały wycieńczają zarówno młodych jak i starszych. Dla osób z chorobami układu krążenia są one niebezpieczne. Podczas upałów wszyscy jesteśmy osłabieni, nasz organizm pracuje na wysokich obrotach, aby poradzić sobie z gorącem. Dlatego powinniśmy wspierać jego pracę.

Serce na wysokich obrotach
Wysokie temperatury zmuszają organizm do bardziej wytężonej pracy, której celem jest ochrona przed przegrzaniem oraz utrzymanie ciepłoty ciała na bezpiecznym poziomie 36,6-37˚C. Podczas upałów serce zaczyna bić szybciej, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Zaczynamy się wtedy intensywniej pocić, co jest naturalną reakcją obronną, mającą ochronić organizm przed przegrzaniem. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca, wadą zastawkową czy nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, serce może jednak nie udźwignąć wysiłku, do jakiego jest wtedy zmuszone.

A dokładniej

Temperatura otoczenia powyżej 25°C mobilizuje organizm do walki o utrzymanie właściwej temperatury ciała. Priorytetem staje się ochrona przed przegrzaniem – naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i wzmaga się pocenie, powodując szybkie odwodnienie i obniżenie ciśnienia tętniczego. Ze względu na termoregulację układ krążenia ma do wykonania większą pracę, w rezultacie łatwiej o niedokrwienie serca, zwłaszcza u osób z problemami układu krążenia (np. zwężeniem tętnic wieńcowych).

Bądźmy ostrożni
Dla naszego serca szczególnie niebezpieczne mogą być też nagłe zmiany temperatury – gwałtowne zetknięcie rozgrzanego słońcem ciała z zimną wodą skutkuje natychmiastowym obkurczeniem naczyń krwionośnych i wypchnięciem z nich krwi do serca. Mięsień sercowy może nie poradzić sobie z pompowaniem nadmiernej ilości krwi i w efekcie następuje zatrzymanie pracy serca 

Porady na upały. Nawodnienie to podstawa
Picie samej wody mineralnej podczas upały nie nawodni nas odpowiednio. Podczas upału powinniśmy pić elektrolity lub przygotować samodzielnie nawadniającą lemoniadę. Wystarczy do wody dodać miód (najlepiej akacjowy), sok z cytryny i szczyptę soli.  

Sięgaj po nabiał 

Podczas upałów nie pijmy mocno zimnych napojów. Przyrządzajmy koktajle mleczne na bazie kefiru, maślanki czy też zsiadłego mleka. Dobrym rozwiązaniem też jest picie napoju tureckiego Ayran, to napój na bazie mleka z kulturami bakterii z dodatkiem soli i wody. Gasi pragnienie i nawadnia oraz wspomaga procesy trawienne, dlatego w krajach takich jak Turcja, Grecja czy Macedonia wypijany jest do ciężkostrawnych posiłków.  Nabiał ma właściwości ochładzające organizm  dlatego podczas upałów warto po niego sięgnąć pamiętając by nie był mocno schłodzony.

Gotowanie na pikantnie

W krajach azjatyckich podczas upałów spożywa się pikantne dania. Ostre przyprawy zwiększają metabolizm, przyspieszają krążenie oraz zwiększają wydzielanie potu, który ochładza organizm. Jeżeli nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych do spożywania ostrych przypraw dodawajmy je do posiłków w czasie gorąca. 

Uderz koenzymem w stan zapalny
Ważne aby stosować koenzym Q 10 bezpośrednio w jamie ustnej, bowiem zapobiega jak również zmniejsza stan zapalny dziąseł. Na podrażnienia i stany zapalne często cierpią osoby mające protezę noszące aparat ortodontyczny i raczej nie wspomina się takim osobom o pozytywnym działaniu koenzymu. Koenzym Q10 przeciwdziała również powstawaniu kamienia nazębnego. Powinien być stosowany nie tylko podczas paradontozy, ale także na afty, w przypadku krwawień, nadżerek.
Powinno się go stosować po ekstrakcjach czy zabiegach implantologicznych, bo przyspiesza proces gojenia ran.
Sposób stosowania Q10
Do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej powinniśmy zastosować koenzym Q10 w formie płynnej (aby skierować specyfik na konkretne miejsca problemowe). Jeżeli jest on w kapsułkach to rozgryźć je w jamie ustnej i wtedy zarówno będzie on działał na stan zapalny w jamie ustnej jak również wchłaniając się bezpośrednio przez śluzówkę, uzupełniał niedobory tego pierwiastka w organizmie.

 

Koenzym Q10 w kapsułkach do rozgryzania 
znajdziesz tutaj