klucz niacyna

Witaminowy warsztat naprawy
Żeby coś naprawić trzeba zlokalizować usterkę i ustalić przyczynę awarii, ale trzeba mieć również odpowiednie narzędzia do naprawy. I dzisiaj omówimy jedno z takich narzędzi.

Niacyna - witamina niezbędna do życia
A czy można powiedzieć, że jakieś witaminy są nam zbędne?

Otóż nie. Człowiek to bardzo złożony i skomplikowany organizm i wszystkie witaminy mu są potrzebne dla zachowania zdrowia.

Niedobory witamin mogą zaburzać ogólne funkcjonowanie organizmu, ale brak niektórych witamin jest bardzo niebezpieczny, a nawet śmiertelnie niebezpieczny.

Głównie propaguje się witaminę C czy D, ale zapomina się jak ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia mają witaminy z grupy B czyli B-ardzo ważne.

Z kim mamy do czynienia?
Niacyna to wspólna nazwa na określenie dwóch związków: kwasu nikotynowego (niacyny, czyli kwasu 3-pirydynokarboksylowego, pochodnej pirydyny) i jego amidu (nikotynamidu), które dla człowieka są witaminą.

Niacyna znana jest jako witamina B3 zwana również witaminą PP.

Zarówno niacyna jak i niacynamid to rozpuszczalny w wodzie biały proszek.

Nasz organizm pozyskuje niewielkie ilości niacyny w wyniku metabolizmu znajdującego się w białku tryptofanu.

Funkcja warsztatowa
Podobnie jak wszystkie witaminy z grupy B, niacyna odgrywa rolę w przekształcaniu węglowodanów w glukozę, metabolizowaniu tłuszczów i białek, oraz w utrzymywaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niacyna jest niezbędna dla wielu procesów życiowych, w tym produkcji energii, syntezy niektórych hormonów i DNA. Niacyna pomaga również organizmowi wytwarzać hormony płciowe, oraz poprawia krążenie i wyrównuje poziom cholesterolu.

Dość pomyłek

Niestety w dalszym ciągu nie dostrzega się w profilaktyce chorób związków przyczynowo-skutkowych, a co za tym idzie, wiele chorób wywołane jest niedoborem witamin.

Zaczynamy leczenie od maskowania skutków, a nie ustalenia przyczyny, czyli badań poziomu witamin i minerałów w organizmie.

Lokalizacja
Niedobór niacyny obserwuje się najczęściej w krajach ubogich, w których podstawą diety jest kukurydza. Zawarta w kukurydzy forma witaminy (niacytyna) jest nieaktywna biologicznie co oznacza, że człowiek nie jest w stanie jej przyswoić. Szczególnie narażona na niedobór witaminy B3 jest jest ludność afrykańska, która spożywa duże ilości sorgo, oraz ludność indyjska spożywająca proso. Rośliny te obfitują w leucynę, która hamuje najważniejszy enzym konwersji tryptofanu do NAD+. W tym szlaku kofaktorem jest również witamina B6, a dokładniej fosforan pirydoksalu. Dlatego zbyt mała jej ilość w diecie nasila niedobór witaminy B3.

Chora popularność początku XX wieku - Pelagra
Pelagra (rumień lombardzki) – choroba wywołana niedoborem niacyny. Nazwa pelagra pochodzi od łac.pellis aegra, co znaczy: chora skóra.

Objawy choroby obejmują:
zapalenie skóry (łac. dermatitis) szczególnie wyraźne na odsłoniętych częściach skóry (twarz, dłonie),
biegunkę (łac. diarrhoea) i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego (zapalenie języka, zapalenie jamy ustnej),
otępienie (łac. dementia), jako skutek niedoboru witaminy na czynność ośrodkowego układu nerwowego,
osłabienie,
agresję,
bezsenność,
ataksję (zaburzenia koordynacji ruchów ciała)

Choroba 3 D - Diarhoia Dermatitis Dementia
Te trzy słowa pochodzące z greki oznaczają: biegunkę, zapalenie skóry, otępienie to 3 główne objawy niedoboru niacyny.

Jednak niedobór witaminy B3 często jest bowiem rozpoznawany jako stan schizofreniczny, jeśli większość dolegliwości objawia się jako psychiczne w przebiegu niedoboru.

Co nam daje niacyna?
Badania z 2010 roku przeprowadzone w Montrealu wykazują, że niacyna może być skuteczna w walce z grzybicą wywołaną przez Candida albicans. Niacyna blokuje enzym o nazwie deacetylaza Hst3p, który jest niezbędny do wzrostu drożdżakom. Deacetylaza pozwala odpowiednio „upakować” materiał genetyczny w jądrze komórkowym, a przy jej braku dochodzi do zaburzeń w strukturze DNA grzyba. W ten sposób udało się zmniejszyć zdolność drożdżaków do wywołania infekcji u myszy.

Kolejną z właściwości niacyny jest jej naturalne działanie ułatwiające zasypianie i uspokajające.

Jeżeli wszyscy się zdrowo odżywiają, to gdzie problem?
Z ok. 60 mg tryptofanu (źródło pożywienia mięso, ryby, nabiał i nasiona roślin strączkowych) może powstać 1 mg niacyny. Do tej przemiany potrzebna jest odpowiednia podaż tiaminy, pirydoksyny oraz biotyny. Bakterie jelitowe również mają zdolność wytwarzania witaminy B3, ale są to zbyt małe ilości, aby pokryć zapotrzebowanie, dlatego witamina ta musi być dostarczana z zewnątrz.

Autonaprawa - otwórz własny warsztat by nie dzwoniło w uszach
Niacyna wykorzystywana jest w leczeniu chorób m.in. choroba Meniere’a to chroniczne dzwonienie w uszach i zawroty głowy a także niedosłuch z zaburzonym odbiorem wysokich tonów.

Witamina B3 podana po operacji, urazie, poparzeniu, krwotoku czy infekcji pozwala szybciej odzyskać równowagę.Skuteczna naprawa!
Otóż dzięki wieloletnim badaniom i doświadczeniom uznano, iż "Niacyna skutecznie obniża śmiertelność wśród chorych na raka pacjentów, chroniąc ich komórki i tkanki przed uszkodzeniami związanymi z działalnością toksycznych cząstek lub wolnych rodników. Jednym z najbardziej ekscytujących odkryć jest jednak fakt, iż pomaga ona obronić się przed nowotworem."

Kłopotliwa witamina?
Powszechnie można znaleźć informacje, że zażycie witaminy B3 może powodować rumień na twarzy. Objaw znany jako „niacynowy rumieniec" lub „flushing”, występuje jednak u osób, które przyjmują bardzo wysokie dawki kwasu nikotynowego i może utrzymywać się maksymalnie do godziny. Nie jest to niebezpieczne, jedynie nieestetyczne i zazwyczaj efekt ten nie występuje przy stopniowym wdrażaniu niacyny do diety przez okres kilku tygodni. Jak mówią naukowcy z Orthomolecul.org- zespołu badawczego ds. żywienia powołanego przez Linusa Paulinga - rumieniec oznacza, że lek działa, więc nie jest to wcale objaw niepożądany i pojawia się w wyniku rozszerzenia tętnic.

Dodatkowe narzędzia warsztatowe
Na polepszenie wchłaniania witaminy B3 wpływają: witaminy z grupy B, witamina C, fosfor, oraz chrom.

Klucz do zdrowia w postaci witamiiny B3
znajdziesz tutaj

 

Niedosyt można zaspokoić

Gdy ktoś z was czuł potrzebę większej ilości informacji, wynikach badań dotyczących zastosowań niacyny w leczeniu różnych chorób. Polecamy książkę

"Niacyna w leczeniu" autorstwa Abram Hoffer, Andrew W. Saul, Harold D. Foster.  

Autorzy książki Niacyna w leczeniu, są zwolennikami medycyny ortomolekularnej, metoda ta wspiera podejście do odnowy biologicznej, obejmującej substancje naturalne występujące w organizmie człowieka

Autorzy przekonują, że wiele chorób spowodowanych jest niedoborami niacyny i wiele z nich można wyleczyć wysokimi dawkami niacyny.

Książka "Niacyna w leczeniu" 
znajdziesz tutaj