włosyPiękne włosy Zdrowe włosy - Grafika komputerowa - Mariusz Kowalski

O co chodzi w życiu?
Trzeba mieć w głowie by mieć na głowie.
Z tym na głowie to oczywiście jak natura pozwala, lub co się komu podoba.
Niestety często bywa tak, że wygląd naszej głowy jest uzależniony od trendów, ale od ilości, kondycji i zdrowia włosów.

Co ci w życiu wychodzi?
W życiu jak to w życiu. Wychodzi, lub nie wychodzi wiele. Zazwyczaj jednak wychodzi nie to co powinno. Wyjdzie kasa z portfela, a nie wychodzi placek drożdżowy. Wyjdą włosy z głowy, a nie wyjdzie plan życiowy.
Czyli, ogólnie rzecz biorąc mamy dwa wyjścia
zaakceptować wybór losu, 
albo nie poddawać się.
Jeżeli nie kapitulujesz - czytaj do końca i wygraj! 

Wypadania ciąg dalszy z kategorii savoir vivre.
A co wypada no na pewno wypadają włosy, a nie wypada o tym komuś mówić, chyba że ten co mu włosy wypadają, albo ma znaczne prześwity, wie że ma ich mało i wie, że musi odpowiednio się uczesać, albo ogolić głowę, czy podjąć inne kroki. Nie trzeba uświadamiać takiej osoby. Ona się tego wstydzi. Troskliwa rada, nie zawsze pomoże, a często zwiększa tylko poziom stresu takiej osoby. A czynnik stresowy dodatkowo wpływa na wypadanie włosów. Pomyśleć trzeba jak niezręcznie się czuje taka osoba i z czego musiała zrezygnować. Szczególnie dotyczy to kobiet dla których bardzo ważnym elementem atrakcyjności są właśnie włosy.

Skąd ten problem?
Wypadanie włosów ma wiele, wiele przyczyn, choroby, niedobory pokarmowe, STRES.
Jednak mnie zainteresowało kilka innych spojrzeń na ten problem, innych i takich o których głośno się nie mówi.
Po pierwsze mawia się, że włosy stanowią przedłużenie naszej krwi.
Co to oznacza, dla nas?
To, że za stan włosów odpowiada praca wątroby, trzustki i nerek. To bardzo logiczne podejście. Dlatego zawsze dbajmy o stan tych narządów. Czyli działajmy od wewnątrz, a efekt będzie na zewnątrz. Utratę włosów przypisuje się również diecie wysokotłuszczowej i wysokobiałkowej bo są one obciążeniem dla nerek i zakwaszają krew. W medycynie wschodniej panuje pogląd, że spożywanie dużej ilości pokarmów słodkich (do tej grupy zaliczane jest właśnie mięso i nabiał) białego cukru, słodyczy, deserów, słodkich napojów zakwaszaja krew. Według medycyny wschodu również stres i zmartwienia - i to już wszyscy chyba wiedzą, mają ogromny wpływ - można osiwieć przez noc. Niestety można. Wszelkie stresy i zmartwienia mają istotny wpływ na funkcję produkowania krwi i przyswajania składników odżywczych.

Wyjaśnień chińskiej medycyny dalszy ciąg
Wszyscy wiedzą, że smutki, niepokoje, zmartwienia przyśpieszają proces starzenia się naszego organizmu, ponieważ osłabiają krew, która rozprowadza składniki konieczne do regeneracji komórek. Mawia się, że uczucie niepokoju uszkadza trzustkę i osłabia jej funkcję wytwarzania enzymów, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wszelkiego rodzaju problemów z układem pokarmowym. Pomimo dużej ilości składników odżywczych w diecie rezultatu nie ma, bo nie mogą się one wchłonąć.


Stanowimy całość i zawsze jak jakiś element podzespołu się psuje to funkcjonowanie pozostałych jest zaburzone. Z innego punktu patrząc to organizm zawsze stara się wyrównywać deficyty, lub działa na zasadzie przetrwać. Czyli u osoby żyjącej w stresie lub chorującej, żeby jakiś ważny układ mógł funkcjonować w pełni np. krążenie, to włosy nie są potrzebne. Nasz organizm jest nastawiony na przetrwanie, a nie na to by wyglądać ładnie. Przykład stanowią też osoby, które drastycznie się odchudzają, lub są po chemioterapii. Niszczenie chorych jak i zdrowych komórek powoduje, oprócz wielu innych problemów, że "włosy lecą".

Czyli dbajmy o narządy wewnętrzne, oczyszczajmy najlepiej
płynnymi ziołowymi wyciągami.
Najlepiej działają wyciągi na bazie alkoholu. Zawsze, uważam, że dobre procenty leczą, ale od setek lat, właśnie alkohol stosowany w ziołolecznictwie po prostu działa. Wyciągi takie pozwalają na zachowanie aktywnych substancji  roślin bez konieczności przetwarzania i konserwowania.

Korzeń mniszka składa się z dużej ilości garbników, inuliny, fitosteroli, związków seskwiterpenowych i triterpenowych. Wyciąg z mniszka działa delikatnie przeczyszczająco i moczopędnie, pomaga przy chorobach wątroby, woreczka żółciowego i przy zaburzeniach trawienia. Przy zaburzeniach przepływu żółci, braku apetytu czy niestrawności.

Liście Boldo pomagają przy infekcji pęcherza, zapaleniu dróg moczowych, problemach z pęcherzykiem żółciowym, kamieniami żółciowymi i zgagą. Wyciąg stymuluje wydzielanie żółci, rozpuszczanie tłuszczy, zwiększa efektywność trawienia pokarmu. Dzięki zawartości askarydolu pomaga usuwać z ciała robaki jelitowe.

Wybudź włosy ze snu
Brzmi to dość dziwnie, ale tak jest. Trzeba obudzić włosy ze snu. U niektórych włosy to takie śpiochy pod skórą głowy i potrzebują środków pobudzających do wzrostu. Jak się ma takie lenie to niestety trzeba działać bo same wyrosnąć nie zamierzają. Jest na nie kilka metod. Oczywiście to znaczne uproszczenie problemu, ale mowa tutaj raczej jak zwykle o nadmiarze wolnych rodników tlenowych, które działają destrukcyjnie na komórki mieszka włosowego powodując uszkodzenie białek błony komórkowej, wewnątrzkomórkowych białek strukturalnych i enzymatycznych, oraz DNA.
W zależności od nasilenia procesów destrukcyjnych, następuje obniżenie aktywności, a następnie obumieranie komórek mieszka włosowego. Jeżeli zbyt wiele komórek w mieszku włosowym zaniknie, to traci on całkowicie zdolność tworzenia włosów.

Pocierasz i co rośnie? Włos!
Od dawna wiadomo, że masaż pobudza przepływ krwi, zwiększa dotlenienie cebulek włosowych. Stymulacja poprzez masaż skóry głowy wybudza takiego śpiocha ze snu, ale sam masaż nie jest wystarczający, jak zwykle trzeba coś dodać. Dlatego kuracje wcierkami na bazie ziół daje świetne rezultaty, ponieważ masując pobudzamy krążenie tym samym ułatwiamy wchłanianie składników odżywiających włosy czy pobudzające do ich wzrostu.

Fantastyczne połączenie kilku roślin wraz z wyciągami ziołowymi, w postaci soków znalazłam w Kamiwaze.
Przede wszystkim jest naturalny.

Poprzez odpowiedni proces ekstrakcji, zostają zachowane najlepsze właściwości roślin na skórę głowy. Kamiwaza działa biostymulująco bezpośrednio na mieszki włosowe, dzieki czemu hamuje wypadanie i wspomaga wzrost nowych włosów, jednocześnie zwalczając łupież i poprawiając stan skóry głowy. Proces regeneracji komórki może być skutecznie stymulowany przez stosowanie odpowiednio dobranych substancji roślinnych. Pełnią one funkcje stymulatorów reakcji chemicznych, prowadzących do syntezy białek antystresowych.

Jak w przypadku wszystkich preparatów, efekty stosowania są zróżnicowane w zależności od indywidualnych uwarunkowań, m.in. zaawansowania łysienia oraz stanu mieszków włosowych, które po wypadnięciu włosów ulegają miniaturyzacji, a z czasem zanikowi. W przypadku osób młodych, które niedawno straciły włosy, i których mieszki włosowe są wciąż aktywne, pierwsze odrosty powinny być widoczne już po 3 - 4 tygodniach. Czyli dotykając skórę głowy czujemy takie małe igiełki zwane też meszkiem. Osoby, które straciły włosy 10 - 15 lat temu muszą być bardziej cierpliwe. Zauważalne zmiany nastąpią prawdopodobnie po roku. Niezależnie od odrostu włosów, poprawia się stan skóry głowy. Cierpliwość przede wszystkim. Ale samo tarcie nie wystarczy.

Z lichej ziemi to plonów nie zbierzemy
Odpowiednie podłoże zapewnia plony, muszą mieć z czego rosnąć, czyli odpowiedni grunt, nawożenie, nawadnianie i wtedy są zbiory. Nie inaczej ukształtowała nas natura. Dlatego kolejny raz powtarzam, to co mamy w sobie objawia się też na głowie.

A niech ci odbije palma i nie skrzyp
Szaleństwo w życiu potrzebne, a takie, które nam pomaga to już w ogóle szczęście. W większości kuracji jako skuteczny i najlepszy środek na włosy to skrzyp polny. Zazwyczaj w formie suplementów lub składnik toników, płynów wcierek, ale okazuje się, że co jak dla kogo. Zresztą próbować należy różnych metod. Jedno jest pewne duże ilości krzemu pobudzają wzrost włosów i paznokci działają też na kości w szczególności tym, którzy byli niedawno zagipsowani, czyli ulegli złamaniom. Diabeł tkwi w szczegółach czyli jakość krzemu, pochodzenie, zawartość.
Najlepsze są organiczne związki krzemu.

Męski problem
Ale mało popularna palma sabałowa, zwana przez mieszkańców Florydy kapustą bagienną, okazuje się być bardziej skuteczna szczególnie w procesie łysienia androgennego, czyli obejmującego łysienie najpierw skronie a potem czubek głowy.

Ekstrakty palmy sabałowej
blokują enzym 5-alfa, który odpowiada za przekształcanie testosteronu w dihydrotesteron, tym samym spowalniając proces utraty włosów lub go redukując.

Łysienie zarówno kobiet jak i mężczyzn na tle zaburzeń hormonalnych można również powstrzymać, wg wielu badań. Palma sabałowa radzi sobie całkiem nieźle również oddziałowując pozytywnie na gruczoł krokowy w szczególności na problem oddawania moczu przy problemach z prostatą, a dla kobiet przy zaburzeniach hormonalnych i wynikających z nich nieregularnego miesiączkowania, nadmiernego owłosienia, wypadania włosów, bezpłodności czy trądziku.

Po omacku nie działamy
Próbować w życiu trzeba, ale nie działać po omacku. Żeby coś było dla nas efektywne trzeba to do nas dopasować tak jak z butami. Rozmiar i fason musi być dopasowany dla nas. Czasami trzeba przymierzyć wiele par, żeby znaleźć te właściwe.
Podobnie z włosmi.
Masz dwa wyjścia
zaakceptować wybór losu, 
albo nie poddawać się.
Jeżeli nie kapitulujesz - Walcz i wygraj!