alergia

Kurs samoobrony

Dzisiaj zapraszamy na krótki kurs samoobrony, tak trochę inaczej - nie będzie w pigułce, ale w kapsułce, no i jak kurs to popijać też będziemy.
Nadchodzi przeklęty czas
Łzy, krew, cierpienie tak to jest wiosna, co? Przecież to taki piękny czas. Wszystko się budzi jest pięknie kwiaty kwitną. Jak dla kogo. Kogo cieszy kwitnąca jabłoń jak ma się przez to katar albo drapie się do krwi kiedy zje się truskaweczki? Można rzec, że dla ogromnej i rosnącej wciąż populacji wiosna to czas męki rzec można udręki.
Skąd się wzięło przekleństwo? 
Słowo „Alergia” pochodzi z greki. To powszechnie praktykowane nazewnictwo. Słowo składa się z rdzeni dwóch wyrazów: „allos” znaczącego „inaczej” oraz „ergon” oznaczającego „czynność”.
Określenie to używane w medycynie oznacza stan, w którym system obronny organizmu funkcjonuje inaczej niż zazwyczaj.

Jesteś wrogo nastawiony stąd przyczyna, choć może nie twoja wina?
W organizmie przestaje funkcjonować system rozpoznawania pomiędzy czynnikami szkodliwymi, a nieszkodliwymi.

Organizm w reakcji na nieszkodliwe czynniki reaguje jak na zagrożenie i wytwarza znacznie więcej przeciwciał niż aktualnie jest potrzebne. Obrona stworzona zasadniczo w celu chronienia organizmu, sama wyzwala symptomy chorobowe.

Przy ponownym kontakcie z tym czynnikiem system immunologiczny przypomina ją sobie i mobilizuje obronę. Pomiędzy rozpoznaniem czynnika jako „wroga”, a uruchomieniem reakcji obronnej mogą upłynąć lata, ale może też nastąpić reakcja natychmiastowa-nie ma na to reguły.

Przeciwciała nie są w stanie zablokować działania domniemanego wroga. Organizm wytwarza większą ilość immunoglobulin, określone komórki tkanki łącznej pobudzane są do produkcji pewnych substancji, tzw. Mediatorów. W ten sposób niewinna substancja stała się czynnikiem wyzwalającym reakcje algebraiczną - nazywamy ją alergenem.

Histamina w tym tkwi przyczyna 
Mediatory są w organizmie odpowiedzialne za końcowy efekt reakcji algebraicznej, wywołują podrażnienia skóry, kichanie, obrzęk śluzówek, bóle głowy i brzucha. Najbardziej znanym mediatorem jest histamina. Dlatego też w zmniejszeniu objawów alergii stosuje się leki, które mają działanie przeciwhistaminowe. 

(Histamina -  pobudza wydzielanie soku żołądkowego, jest neuroprzekaźnikiem, hormonem).

Czy to już plaga? Statystyki

W ostatnich latach w Europie ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba osób cierpiących na alergie. Liczba naturalnych alergenów nie zwiększyła się, ale przybyło uczulających substancji chemicznych- to wniosek na podstawie wieloletnich badań alergologa prof. Czarnobilskiej.

Problem w procentach*:

  • 40% Polaków deklaruje, że posiada objawy alergiczne

  • 50% Polaków ma dodatni wynik testów alergicznych

  • zdecydowanie częściej objawy alergiczne występują w obszarach miejskich, niż wiejskich

  • Polska znajduje się wśród 10. krajów europejskich, pod względem zachorowalności na alergię

  • jedynie 30% astmatyków zdaje sobie sprawę ze swojej choroby

  • na astmę cierpi co 12 dziecko i co 19 dorosły Polak

*Dane pochodzą z badań przeprowadzonych przez Epidemiologię Chorób Alergicznych w Polsce oraz przez Polish Mul­ti­cen­tre Study of Epi­de­mio­logy of Aller­gic Dise­ases

Alergicznych mieszczuchów jest więcej
Wspomniana już Pani profesor zauważa  również, iż "dodatkowo naturalne alergeny, np. pyłek roślin, są bardziej agresywne w środowisku zanieczyszczonym i stąd, jak pokazują badania epidemiologiczne ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce - PAP), więcej alergików, w tym cierpiących na alergię pyłkową, mamy nie na terenach wiejskich, ale w miejskich aglomeracjach".
Rodzaje alergii
Alergia może być wrodzona, ale zdecydowanie więcej alergii mamy nabytych. Przyczyn nabycia jest wiele, jednak głównie to styl życia. I tu ponownie odwołam się do badań Pani profesor: Znane od dawna alergie wrodzone, czyli atopowe, są łatwe do zdiagnozowania za pomocą klasycznych testów. "Te alergie bywają agresywne w przebiegu, na szczęście mamy na nie leki i możemy stosować leczenie przyczynowe, jakim jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie. Z kolei alergie nabyte są chorobą cywilizacyjną i prawdziwym wyzwaniem dla medycyny, ponieważ wciąż nie rozpoznaliśmy wielu alergenów je wywołujących i nie mamy możliwości odczulenia pacjentów uczulonych na substancje chemiczne" – wyjaśniła.
Zablokuj się bezpiecznie
Obecnie w walce z objawami alergii wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe II generacji, jednak wywołują one skutki uboczne, część osób reaguje na leki sennością, bólami i zawrotami głowy, niepokojem, suchość w ustach, zaburzenia widzenia (rozmazany obraz) a także trudności z oddawaniem moczu (zatrzymanie moczu) i zaburzeń pracy żołądka i jelit. Bardzo często leki te są brane w zbyt dużych dawkach a jest to bardzo niebezpieczne. Leki te również zawierają konserwanty. Pozostaje również kwestia pochodzenia i bezpieczeństwa surowców.
Wiosna może być jaśniejsza 
Wiele osób stosuje leki antyhistaminowe. Na jednych działają lepiej na innych mniej. Ale prawda jest taka, że osoby, które regularnie dostarczają probiotyki, witaminy i minerały dbają o oczyszczanie organizmu są zdecydowanie mniej podatne na alergie i nie dosięgają ich ciągłe kichania od pyłków czy nie mają oczu białych futerkowych zwierzaków - czerwonych. 
Zablokuj się bezpiecznie
Kichaj na alergię oczywiście w przenośni, ale trzeba bezwzględnie ujarzmić wroga  za broń służy nam bromelaina, witamina C, kwercetyna, chrząstnica kędzierzawa, które uodpornią, chronią przed stresem oksydacyjnym, koją i nawilżają drogi oddechowe. Właśnie takie połączenie substancji zdecydowanie poprawia jakość życia alergika. Wszystkie te składniki razem mają za zadanie właśnie otumanić histaminę. Zawarte w Pollenzym składniki działają podobnie do leków antyhistaminowych, tyle, że  jest jedno ALE, są bezpieczne, ze sprawdzonych i wysokojakościowych surowców. Po zastosowaniu jedyne co ci grozi to polubienie wiosny. Zaś efektem ubocznym jest stopniowe eliminowanie  kichania, smarkania i szlochania.  
Wiosna może być jeszcze radosna
Tak wychodzisz na dwór i jaka to przyjemność  poczuć zapach wiosny, móc głęboko oddychać, więc sznaps ziołowy wskazany, zawierający ekstrakty ziół, które przyniosą nam ulgę i ułatwią oddychanie.:  rumianek pospolity, krwawnik pospolity, pokrzywa zwyczajna, nawłoć pospolita i arnika górska . Zioła zdecydowanie poprawią komfort oddychania i uspokoją podrażnione drogi oddechowe. 

Życzę na koniec miłego czerpania z uroków wiosny. Nareszcie możesz puścić z dymem  kalendarz pylenia !

Mamy już broń teraz tylko trzeba ją umiejętnie użyć by żyło się lepiej.