glukozamina bbb

 

Znana wszystkim
Glukozamina to popularny suplement, który polecany jest w problemach ze stawami, to dość uogólnione zastosowanie, bowiem glukozamina ma zdecydowanie szerszy zakres działania na ludzki organizm.
Jest w nas
Glukozamina występuje w naszym organizmie. Jest podstawowym budulcem związków znajdujących się w chrząstce stawowej. Stanowi również niezbędny składnik kolagenu.
Glukozamina jest amino cukrem syntetyzowanym w organizmie z glukozy. Jest prekursorem chondroityny. Z wiekiem w każdym organizmie procesy syntezy glukozaminy znacznie zmniejszają intensywność, co może utrudniać pracę stawów i sprzyja ich uszkodzeniom.
Ważna jest postać
Chociaż glukozamina występuje w kilku postaciach tj. : siarczan glukozaminy, jodowodorek glukozaminy, chlorowodorek glukozaminy, N-acetylo-glukozamina, to najbardziej zaleca się stosowanie w formie wspomnianego już siarczanu glukozaminy ze względu na biodostępność czyli z łatwością przenika do krwiobiegu i jest w większości przyswajany przez organizm.
Dobrze się wchłania i działa
Glukozamina z jelit do krwi ulega wchłonięciu około 70% podanej dawki. Przenika do tkanki chrzęstnej i aktywuje czynności chondrocytów. Dlatego też zalecana jest w leczeniu uszkodzeń mechanicznych chrząstek, chorób zwyrodnieniowych stawów i do profilaktyki zmian zwyrodnieniowych stawów, zwłaszcza przy ich znacznym obciążeniu.
Dlaczego taka ważna?
Skoro glukozamina to niezbędny składnik kolagenu i odpowiada m.in. za regenerację tkanki łącznej, powinna być zalecana w chorobach tkanki łącznej a niestety zalecana nie jest. Do chorób tkanki łącznej zalicza się m.in.:
reumatoidalne zapalenie stawów (seropozytywne i seronegatywne)
młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
zespół antyfosfolipidowy
toczeń rumieniowaty układowy
twardzina układowa
zapalenie wielomięśniowe / zapalenie skórno-mięśniowe
zapalenia naczyń z martwicą
zespół Sjögrena
Jak również w chorobach serca, cukrzycy, stwardnienia rozsianego i jaskry.
Wszystko się zużywa
Wszystko zużywa się w naszym organizmie z biegiem lat, w przypadku intensywnego wysiłku, obciążenia, niedoborów żywieniowych, urazów nasz organizm potrzebuje dodatkowych składników odżywczych do regeneracji.
Zwyrodnienia stawów
Zwyrodnienia stawów są spowodowane stopniowym pogorszeniem się stanu chrząstki. Szczególnie dotyczy to ludzi starszych lub osób o dużej aktywności fizycznej. W takich przypadkach organizm produkuje mniej glukozaminy niż jej potrzebuje i konieczne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety.
Nie tylko regeneracja
Siarczan glukozaminy regenerując tkankę łączną, chrząstki satwowe przyczynia się do zmniejszenia bólu w stawach, obrzęków wywołanych ich stanem zapalnym.
Lubi towarzystwo
Najefektywniej glukozamina działa w połączeniu z chondroityną, której głównym zadaniem jest zapobieganie ścieraniu się powierzchni chrząstek stawowych w czasie ruchu stawu, ponieważ wiąże dużą ilość wody i działa trochę jak żel. Również można glukozaminę łączyć kwasem hialuronowym, który ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania wilgoć z powietrza, tym samym nawilżając powierzchnię chrząstki stawowej. Dzięki swoim niepowtarzalnym cechom kwas hialuronowy ma wiele innych korzyści, między innymi uzupełnia ubytki mazi stawowej, znacznie poprawia ruchomość stawów (poprawia jakość płynu stawowego), a także zwiększa elastyczność tkanek chrzęstnych.

Glukozamina siarczan bio
znajdziesz tutaj