zgaga

Choć tytuł może budzić skojarzenia z popularną artystką to nie ma on nic z  nią wspólnego. Mowa o show jaki funduje inna Lady (z ang. Pani) - lady Zgaga. O tym show można przeczytać w różnych źródłach, a przede wszystkim usłyszeć w reklamach.  Jednak problem zgagi jest uogólniony lub sprowadza się tylko do zwykłej nadkwasoty, którą można zlikwidować tabletką.

Czemu show?

Budzisz się w nocy. Palenie w przełyku stawia cię do pionu. W brzuchu po prostu ogień,  taki szoł muzyka w brzuchu wyskakujesz z łóżka niczym porwany do tańca na weselu. 

Spanie na siedząco bo inaczej się nie da. Ci co w nocy takiej imprezy nie mają to często narzekają, że po posiłku mają uczucie kamienia lub zalegającej kuli w brzuchu, albo wzdęcia, odbijania albo gazy szczęście jak nie za głośne. Schylać się broń Boże o wysiłku też można zapomnieć bo potęguję refluks. O objadaniu podczas niedzielnego obiadku również można zapomnieć, a dobór diety stanowi poważne wyzwanie.

Skutki pożaru

Zgaga to nie tylko palenie w przełyku to również ból i podrażnienie gardła. Utrzymująca się dłużej czy często występująca zgaga prowadzi do coraz większych podrażnień w przełyku, co najgorsze z czasem mogą pojawić się nadżerki czy owrzodzenia.

Doświadczenie na krótko i dłużej

Palenia w przełyku doświadczyło ok 60 % z nas, ale dla ok 10 % niestety nie jest incydentem ze strony naszego brzucha a trwałym utrapieniem. U niektórych problem pojawił się poprzez choroby, nieodpowiednie żywienie, uszkodzenia mechaniczne, następstwo farmakoterapii u innych z braku niektórych witamin, odpowiedniego stężenia kwasu w żołądku, który to również przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń. 

Najczęstsza diagnoza to nadkwasota

Zazwyczaj osobom, które cierpią na zgagę usilnie się wmawia, że mają nadmiar kwasów w żołądku i trzeba je neutralizować. Zgaga ma wiele przyczyn więc nie wolno sprowadzać jej tylko do jednej i w dodatku bez dokładnego wywiadu oraz badań. 

Szczypta rozwagi 

Ocet jabłkowy często polecany jest w walce ze zgagą - u osób z podrażnionym przełykiem efekt będzie odwrotny. Będzie on nasilać dolegliwości bo podrażni przełyk. Ocet jabłkowy ma szereg pozytywnych właściwości, ale jest wskazany osobom, które nie mają podrażnionej śluzówki. 

Próby oszustwa nadaremne

Żołądek głupi nie jest i  dopóki ma jeszcze możliwość stara się ratować. Kiedy na siłę próbujemy jakimiś środkami zneutralizować kwas to on będzie starał się go produkować jeszcze więcej. Więc problem będzie narastał.

Co się dzieje w środku kiedy kwasu brak?

Najszybciej możemy doprowadzić do zaburzeń trawienia, rozwoju anemii, niekorzystnych bakterii i wirusów. Przy braku odpowiedniego stężenia kwasu w żołądku następuje problem z trawieniem pokarmu a przede wszystkim z przyswajaniem witamin i minerałów. Również występują biegunki lub zaparcia, które z czasem mogą wywołać hemoroidy. 

Niskie stężenie- podatność na choroby

Część bakterii i wirusów, jajeczek pasożytów (dla nas niekorzystnych) niszczone są w naszym żołądku m.in. za pomocą kwasu jeżeli go brak to stajemy się podatni na choroby. 

Na oślep

Leki zazwyczaj są przepisywane bez zbadania stanu śluzówki żołądka. Nie mówię tutaj o zastosowania leku kiedy występuje stan zagrożenia życia, kiedy jest to po prostu konieczność. Leki wypisywane są nam mam wrażenie na oślep. Może zadziała jak nie to przepisują inny. Otrzymujemy zdawkową informację jak będzie się Pani źle czuła to przepiszemy inne. Czyli poprzednie idą do kosza, sięgamy po kolejne nie znaczy, że lepsze

.IPP- I Problem się Potęguje

Inhibitory Pompy Protonowej- stosowane w “leczeniu zgagi” to najbardziej popularne i często proponowane jako środek do eliminowania zgagi (m. in. Renie, Ortanol, Ranigast).

Zwiększają one ryzyko nowotworów żołądka i  jelit. Wpływają niekorzystnie na mikroflorę jelit a stosowane z lekami z grupy NLPZ może prowadzić do dysbiozy jelit.

Istnieją doniesienia, że IPP zmniejszają także biodostępność spożytej witaminy C, zwłaszcza u osób z infekcją Helicobacter pylori. 

Przykre następstwa

Poniżej przedstawiam wyniki badań i analizy oddziaływania leków z grupy NLPZ na układ pokarmowy:

Leki z grupy NLPZ są w większości słabymi kwasami i mogą bezpośrednio uszkadzać śluzówkę żołądka. Ponadto poprzez zahamowanie produkcji prostaglandyn uszkadzają naturalną barierę ochronną, upośledzają podśluzówkowy przepływ krwi, powodując powstanie nadżerek i owrzodzeń w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Proces ten jest nasilany przez zmniejszenie wydzielania śluzu i wodorowęglanów. Większość NLPZ to słabe kwasy, które w kwaśnym pH żołądka są niezdysocjowane i dobrze penetrują do komórek przez błony komórkowe. W komórkach pH wynosi ok. 7,4 – przy tej wartości NLPZ ulegają dysocjacji, co uniemożliwia im opuszczenie komórki, w której zaburzają procesy energetyczne, co czyni ją bardziej podatną na uszkodzenie. Opisane zjawisko nazywamy „efektem pułapki jonowej”, odgrywa ono również istotną rolę w uszkodzeniu śluzówki przewodu pokarmowego. źródło: Termedia

Oczywiście słyszymy Ja jeszcze zapiszę Pani “osłonę”, tylko przed czym, chyba przed wyzdrowieniem?

Pacjent powinien wiedzieć - opis działania NLPZ 
Niesteroidowe leki przeciwzapalne zmniejszają ilość wydzielanego kwasu w żołądku, jednak z uwagi na to, że zmniejszeniu objętości nie towarzyszy zmniejszenie stężenia jonów wodorowych, ma on większą aktywność erozyjną. Leki te mogą być także przyczyną występowania enteropatii i krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Na podstawie badań z wykorzystaniem kapsułki endo­skopowej wykazano, że nawet małe dawki NLPZ mogą wywoływać nadżerki i owrzodzenia w jelicie cienkim, które zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań, w tym krwawień. Należy pamiętać, że stosowanie IPP jako „osłony” przewodu pokarmowego przed działaniem NLPZ może poprzez indukowanie dysbiozy w jelicie nasilać toksyczne działanie NLPZ i jest uznanym niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia enteropatii przewodu pokarmowego. Nie wolno jednak zapominać, że nie wynika to z faktu, że NLPZ są dla przewodu pokarmowego niebezpieczne, ale raczej z niewłaściwego wyboru leku dla konkretnego pacjenta z czynnikami ryzyka, a coraz częściej jest także konsekwencją niekorzystnych interakcji z innymi stosowanymi lekami.

Objawy niepożądane i zmiany morfologiczne w trakcie terapii NLPZ dotyczą całego przewodu pokarmowego, chociaż zdecydowanie częściej występują w jego górnym odcinku. Najczęściej obserwowane objawy niepożądane związane z przewodem pokarmowym to dyspepsja (bóle w nadbrzuszu, poposiłkowe przedłużające się uczucie pełności), utrata apetytu, odbijanie, bóle brzucha o różnym charakterze, nudności i wymioty, nasilenie objawów choroby refluksowej przełyku i zaburzenia rytmu wypróżnień: biegunki, zaparcia, wzdęcia, uczucie parcia na stolec. źródło : Termedia

Akcja regeneracja

Jak zregenerować śluzówkę żołądka? 

Metod jest kilka. Gojące właściwości szczególnie nadżerki żołądka wykazuje sok lub żel z aloesu. Jednak należy pamiętać, aby wprowadzać go ostrożnie, zaczynamy od mniejszej dawki, zbyt duża ilość przyjęta naraz może wywołać efekt przeczyszczający. Pamiętajmy, aby wybrać dobrej jakości żel czy sok, najlepiej taki, który przetwarzany jest ze świeżego miąższu.  

Lniany glut niczym balsam
Gotowane ziarna lnu wydzielają śluz, który dla naszego przełyku a dokładniej wyścielających go błon śluzowych działa niczym balsam. Trzeba jednak mieć na uwadze, że może on utrudniać wchłanianie się przyjmowanych leków czy suplementów stąd należy zachować odstęp czasowy, przed i po wypiciu śluzu nie powinniśmy zażywać lekarstw czy też suplementów przez co najmniej 2 godziny. Podobne właściwości zawierają nasiona kozieradki. Zawierają one dużo śluzu stąd również poleca się ją spożywać w postaci naparów podobnie jak siemię lniane.
Regeneracja na słodko
Lukrecja jest cudowna dla tych, którzy mają podrażniony przełyk przez refluks. Jako produkt zielarski wykorzystuje się jej korzeń, której główny i aktywny składnik to glicyryzyna. Wykazuje działanie zmniejszające zgagę regenerując tym samym przewód pokarmowy. Lukrecję zaleca się osobom z reumatyzmem, stwardnieniem rozsianym, nowotworami przysadki mózgowej, astmą, chorobami alergicznymi. 

Hamuje reakcje autoagresji czyli stosuje się ją w przypadku chorób z autoagresji. 

Dzięki jej przeciwzapalnym i przeciwwirusowym działaniu stosuje się ją w wirusowym i toksycznym zapaleniu wątroby.

Lukrecję również poleca się osobom zmagającym się z wirusem opryszczki czy grzybem Candida.

Lukrecja stosowana w dużych dawkach i przez dłuższy czas (ponad 4 tygodnie) może powodować wzrost ciśnienia krwii i obrzęki (zatrzymanie wody i chlorku sodu w organizmie).

Ekstrakty ziołowe

W przypadku wystąpienia zgagi dobre rezultaty osiąga mieszanka  z ekstraktów ziołowych Zgag farm zawierająca lukrecję gładką, Imbir lekarski, koper włoski, rozmaryn lekarski oraz arcydzięgiel litwor.

Strach przed witaminą C 
Zazwyczaj osoby cierpiące na zgagę obawiają się przyjmować witaminę C w obawie przed wystąpieniem zgagi. Sam kwas L-askorbinowy może wywołać zgagę, ale witamina C w postaci buforowanej czy witamina liposomalna nie powinna jej wywołać. Witamina C jest niezbędna dla utrzymania odpowiedniego stężenia kwasu solnego w żołądku. 

Zgago-twórczy niedobór
U osób ze skłonnością do zgagi zaobserwowano niedobór witaminy B12, dlatego powinniśmy zadbać o jej poziom. 
Jedno ciągnie drugie
Niskie stężenie kwasu solnego zazwyczaj  występuje razem z niskim stężeniem enzymów. Przy nieodpowiednim wytwarzaniu enzymów trawiennych również występuje zgaga. Dlatego powinniśmy również wspierać nasz układ trawienny enzymami trawiennymi
Test 
Wszystko pięknie, ale skąd wiedzieć czy mam prawidłowy poziom kwasu w żołądku. Oczywiście najbardziej miarodajne są specjalistyczne  badania, ale jeżeli chcemy szybko sprawdzić domowym sposobem (nie daje nam na 100 % pewności, ale może być sygnałem alarmowym). Do tego testu potrzebna jest nam soda, woda i zegarek (szklanka i mieszadełko lub łyżeczka rzecz jasna również wskazana).Proporcje - ¾ szklanki letniej wody i łyżeczka sody płaska.  W zależności jak szybko “odbije się nam po wypiciu mieszanki, będzie można w przybliżeniu (bo to nie gwarant) określić czy nasz żołądek wydziela odpowiednią ilość kwasu.

Jeżeli odbije się nam w czasie krótszym niż minuta możemy mówić o nadkwasocie, jeżeli po 2 minutach to poziom wydaje się być prawidłowy, po czasie dłuższym można mówić o niedokwaszeniu.