e witamina

Najlepsza dla Ciebie - Grafika komputerowa - mgr Mariusz Kowalski

Pożegnać strach
Młodość, młodość wszędzie? Wszyscy chcemy być wiecznie młodzi. Czuć energię, mieć piękną skórę. Wielu z nas nie akceptuje naturalnego upływu czasu i poddaje się operacjom plastycznym, ale nie wszystko da się zoperować i zamaskować. Strach przed starością dotyka większość z nas. Jedni boją się o wygląd, inni o niedołężność, jeszcze inni o samotność.

Pachnieć całe życie

Wszyscy chcemy ładnie pachnieć.
Wielu z nas na co dzień używa wód toaletowych, czy perfum by roztaczać cudowną woń i urzekać, przyciągać, uwodzić. Ale co do zapachu ma upływający czas? Właśnie, że ma. Niemowlęta pachną inaczej, zapach maluszka jest trudny do opisania, ale jest przyjemny, oczywiście jeśli ma czystą pieluchę ;-)

Z wiekiem zapach naszego ciała się zmienia. Różnice w naszym zapachu to szereg zależności między gruczołami skóry, wydzielinami i aktywności bakterii. Z wiekiem komórki naszego ciała się utleniają i zaczynamy pachnieć inaczej. U jednych z wiekiem zapach jest bardziej wyczuwalny u innych mniej. Jednak zmienia się on u każdego z nas w zależności od składu chemicznego ciała i bakterii z którymi żyjemy. Najtrafniej można to określić jako zjełczały tłuszcz. Dlatego musimy każdego dnia dostarczać antyutleniaczy, aby proces starzenia naszych komórek spowolnić i mówiąc najogólniej nie jełczeć.

Skojarzenia są dobre
Witamina E to jeden z najsilniejszych antyoksydantów i antyutleniaczy, który chroni komórki przed przedwczesnym starzeniem i uszkodzeniem wywołanym przez wolne rodniki. Choć Witamina E kojarzona jest jako witamina młodości to w dalszym ciągu niewielu z nas wie na co tak naprawdę ma wpływ i czym rzeczywiście ona jest. Najczęściej mówi się o niej w dziedzinie kosmetyki witamina E - środek odmładzający skórę. Ale witamina E o wiele szerszy kontekst oddziaływania.

Zdrowa ósemka
Witamina E jest rodziną strukturalnie podobnych ośmiu przeciwutleniaczy, które są podzielone na dwie grupy:
Tokoferole: alfa-tokoferol, beta-tokoferol, gamma-tokoferol i delta-tokoferol.
Tokotrienole: alfa-tokotrienol, beta-tokotrienol, gamma-tokotrienol i delta-tokotrienol.
Witamina E jest swoistą rodziną, której nie wolno rozdzielać, by mogła spełniać swoje zadania musi być ona w całości inaczej taka rodzina jest dysfunkcyjna.

Pełna rodzina może więcej
Poniżej prezentacja członków rodziny i ich zadania. Będzie trochę naukowo.
Mieszanki tokoferoli i tokotrienoli wykazują znacznie silniejsze działanie przeciwutleniające niż sam alfa-tokoferol i są znacznie lepiej wchłaniane do komórek. Alfa-tokotrienol znacznie lepiej chroni przed rodnikami peroksylowymi i utlenianiem tłuszczów niż alfa-tokoferol. Gamma-tokotrienol znacznie lepiej chroni mitochondria neuronów przed stresem oksydacyjnym niż alfa-tokoferol. Dzieje się tak ze względu na znacznie lepsze wchłanianie tokotrienoli do wnętrza komórki - nawet do 70 razy bardziej efektywne niż tokoferoli! Tokotrienole wykazują też silniejsze działanie antyoksydacyjne, średnio 50 razy silniejsze przy ochronie przed oksydacją tłuszczów!

Zła taniość
Na rynku suplementów powszechnie występuje witamina E, ale w okrojonym składzie. Na opakowaniach jeśli znajdziemy opis znajduje się tylko jeden członek rodziny alfa-tokoferol. A gdzie pozostali ? Sam alfa - tokoferol niczego nie zwojuje wręcz przeciwnie w nadmiarze potrafi jeszcze narozrabiać? W jaki sposób? Może obniżać poziom innych tokoferoli i tokotrienoli we krwii oraz w tkankach.

Dlaczego tylko jeden tokoferol?
Odpowiedź prosta. Bo taniej. Tak jak w życiu taniej utrzymać jednego niż ośmiu, ale przekładając to na witaminę, producenci oszczędzają i sprzedają niepełną witaminę E, ponieważ wymaga to użycia odpowiednich bezpiecznych surowców i wydatków na droższą technologię ich przetworzenia dla zachowania właściwości składników. W wielu suplementach stosuje się DL-alfa tokoferol, który jest syntetyczny i wchłania się w niewielkiej ilości, blokuje również wchłanianie innych form witaminy E, ale jest Najtańszy.

Co wewnątrz widać na zewnątrz
Witamina E to jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów, który chroni skórę wzmacnia jej warstwę lipidową, zapobiega fotostarzeniu, przebarwieniom słonecznym, regeneruje, wspomaga gojenie ran i oparzeń, spłyca drobne zmarszczki.
Dobra witamina E niesamowicie regeneruje skórę po oparzeniach słonecznych letnich smażowników plażowych czy szalonych narciarzy na zboczach górskich ze spaloną twarzą zimową porą.

Dzieki silnym właściwościom antyutleniającym
witamina E stosowana regularnie zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych.

Witamina E hamuje znacznie procesy starzenia skóry wywołane promieniami UV, ale też u amatorów papierochów, lub skazanych na przebywanie w dymnym smrodzie.

Sucha komercja 
Sucha skóra to problem większości babeczek, ale nie tylko. Więc w reklamach co mówią: Żłop dużo wody, jedz arbuzy, ogórki bo mają dużo wody, nawilżaj od zewnątrz żelem z kwasem hialuronowym.
No i co? Jakoś nie działa, albo na bardzo krótko?
Co z tym zrobić?
Witamina E znacznie ogranicza proces zwany TEWL (trans epidermal water loss - czyli ucieczce wody przez skórę). Stąd dostarczona przez nas odpowiednia dieta rzeczywiście będzie bardziej skuteczna.

Dbasz o buty bardziej niż o skórę
Każdy kto ma obuwie skórzane i obawia się ich szybkiego zniszczenia czy przemoczenia stosuje impregnat, spryskuje je całe by zapewnić swego rodzaju płaszcz ochronny.
Naszej skórze taki impregnat również jest potrzebny w postaci witaminy E.
Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, uczucie ściągnięcia ale z czasem również skłonność do podrażeń, większa wrażliwości, podatność na infekcję.
 
Witamina E to również sprzymierzeniec w walce z łuszczycą, trądzikiem, AZS i alergiami skóry. Witamina E wspomaga gojenie ran, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Ma wpływ na już wspomniane nawilżenie skóry i silną jej regenerację. Przy zaczerwienieniach, wysypkach stosować nie tylko do środka, ale można też wycisnąć witaminę bezpośrednio na skórę. Działa kojąco i natłuszczająco.
Witamina E stosowana regularnie zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych.

Statystyki ubytku
Witamina E zwana powszechnie witaminą młodości. Jednak ta złożona witamina co prawda nie zapewni nam nieśmiertelności, ale pozwoli zachować młodość dłużej w lepszej kondycji zwłaszcza, że niewielu z nas zdaje sobie sprawę z konsekwencji jej niedoboru. A niedobór tej witaminy jest powszechny zwłaszcza w diecie Polaków. Trudno jest jednak zapewnić odpowiednią ilość pełnego spektrum tokoferoli i tokotrienoli. Co to oznacza wyjaśnię nieco dalej.

E-kapsułka na zmęczenie
Łykamy magnez witaminę D 3 a zmęczenie jak było - tak i jest.
No to co nie działa?
Hmm… Często niedobór witaminy E nasz organizm manifestuje przewlekłym zmęczeniem. Osoby z anemią też często nie kojarzą swojego stanu zdrowia z brakiem witaminy E. Zazwyczaj szukamy problemu w poziomie żelaza, łykamy, a kondycja się nie poprawia.

Widzę, że nie widzę
Witamina E to również nasz sojusznik w widzeniu. Ból oczu, męczliwość to również sygnał, że potrzebujemy witaminy E. Witamina E poddana została wielu badaniom, które wykazały, że jest pomocna w walce z nowotworem prostaty. Zaobserwowano, iż w połączeniu z chemioterapią witamina E działa poprzez: wywołanie apoptozy komórek rakowych (naturalnego procesu zaprogramowanej śmierci komórki w organizmie) uaktywnia geny hamujących rozwój nowotworów, oraz zapobiega angiogenezie - procesowi tworzenia się naczyń krwionośnych dostarczających substancje odżywcze do guzów nowotworowych. Należy jednak pamiętać, że jedna kapsułka tego procesu nie odwróci.

Żylaki, krwiaki i inne żylaste problemy
Czy ktoś skojarzył by, że leczenie żylaków, zaburzeń krążenia, siniejących rąk i nóg można wiązać z niedoborem witaminy E. Niedobór witaminy E istotnie wpływa na nasze naczynia krwionośne. Witamina E jest potrzebna do ich regeneracji i wzrostu, wpływa również korzystnie na ich elastyczność. Dla prawidłowej pracy naczyń krwionośnych jest nam niezbędna tak jak kolagen.

Zazwyczaj wszystkim osobom z pękającymi naczynkami poleca się witaminę C i rutynę dla uszczelnienia naczyń. Ale właśnie istotną rolę ma tutaj witamina E i kolagen. Mała ilość tych składników w organizmie powoduje, że pomimo dostarczonej w dużej ilości witaminy C nasze naczynia krwionośne się nie regenerują i nie odbudowują. Witamina E stanowi profilaktykę przeciw zawałową i przeciwzakrzepową.

Witaminowe E sprawozdanie
Badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia wykazały że 22% kobiet i aż 38% mężczyzn cierpi na niedobory witaminy E. Należy też wziąć pod uwagę że najlepiej witamina E działa przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu witaminy C, selenu, witamin z grupy B. Niedobór tych substancji odżywczych jest według Instytutu Żywności i Żywienia bardzo powszechny np. na niedobór witaminy C cierpi 50% mężczyzn i 38% kobiet, niedobór witaminy B6 43% mężczyzn i aż 58% kobiet.

Gdzie szukać witaminy E?
Nasza polska kuchnia nie zapewnia nam wystarczającej ilości witaminy E w pożywieniu. Mało kto regularnie je drogie avocado, dobre tłuste ryby, oleje na zimno tłoczone czy zdrowe orzechy nie myląc ich z namiętnie chrupanymi słonymi "orzeszkami arachidowymi" - to nie są orzechy, a strączki dlatego mają tak dużo białka.

Inne dobre źródła witaminy E to olej z kiełków pszenicy, olej rzepakowy, orzechy laskowe, migdały, czy olej słonecznikowy. Podkreślić należy, że mówimy tutaj o zawartości witaminy E w olejach "lodówkowych" czyli prawdziwie zimnotłoczone i niefiltrowane. Nie przeznaczone do smażenia a do spożywania na surowo i bez rocznego terminu przydatności. Bo dobry olej, to olej z terminem do 3 m-cy. Koniecznie przechowywany w lodówce w temp. 5-10 st.

Oleje się po prostu utleniają czyli z czasem tracą swoje właściwości, dlatego powinny być w zimnie i w ciemnym szkle, aby światło słoneczne nie przyspieszyło tego procesu.

Więc takie marketowo półkowe oleje możemy sobie łykać i łykać. Takie oleje, które choć "zimnotłoczone", trzymane w temp. pokojowej dadzą efekt terapueutyczny, który możemy uzyskać najszybciej - to biegunka.

Przepraszam znacznie uprościłam a na pewno za mało wyjaśniłam technologię powstawania "dobrego oleju" czyli takiego, który ma właściwości prozdrowotne. Zimne tłoczenie też wymaga poświęcenia większej uwagi, bo obecnie wielu producentów "oszukuje" i z zimnego jest tylko zimne wyrachowanie wobec nas klientów. Postaram się wrócić do tematu właściwego "prawdziwego" zimnego tłoczenia.

Droga witamina E
Sygnałem powinna być dla nas cena takiego suplementu. Niestety jeśli kosztuje kilkanaście złotych to zazwyczaj zawiera tylko syntetyczny DL-alfa-tokoferol. Niektórzy producenci sprzedają cząstkową witaminę za wysoką cenę dlatego koniecznie trzeba sprawdzić skład. Są i tacy, którzy sprzedają witaminę w pełnym składzie ale bez informacji o pochodzeniu surowca i formy jego przetworzenia. Ważne jest skąd pozyskiwana jest witamina E, bezpieczeństwo surowców i ich jakość. Wiem, że to nudne i oklepane, ale niestety tak jest, jak się powszechnie mówi na dobrym paliwie pojedziemy wiele dalej, niby droższe a jednak tańsze.

Instrukcji czytania ciąg dalszy Naturalna E-kapsułka czy to możliwe?
Kupiliśmy jakiś suplement z witaminą E i badamy.
Na etykiecie naturalny alfa-tokoferol oznaczany jest literą d (d-alfa-tokoferol), a syntetyczny literami dl (dl-alfa–tokoferol). To samo dotyczy pozostałych członków. Jedna litera a różnica ogromna.
Jeśli etykieta zawiera tylko jeden tokoferol to nie ma sensu czyścić sobie portfel i zajmować miejsce w torebce.

Kiedy bez witaminy E?
Przeciwwskazaniami do stosowania witaminy E jest zażywanie leków rozrzedzających krew, używanie insuliny i innych leków na cukrzycę oraz wysokie ciśnienie krwi. W tych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i stała kontrola stanu zdrowia. Należy pamiętać że witamina E działa efektywniej z witaminą C, witaminami z grupy B, selenem i witaminą A, która zapobiega utlenianiu tokoferoli i tokotrienoli. Witamina E może wpływać też na większe zapotrzebowanie na witaminę K. Nie należy przyjmować witaminy E razem z nieorganicznym żelazem, które ją dezaktywuje i błonnikiem, który znacząco zmniejsza jej wchłanianie.


Pożegnać strach
Codzienność przynosi nam zawsze jakiś strach. Odejmijmy sobie trochę tych strachów przynajmniej takich na które mamy wpływ. Uzupełnianie witamin i dbałość o ich odpowiedni poziom to nie jest 100 % procentowa pewność zachowania zdrowia i młodości, ale stanowi jedną z podstaw.
Dlatego uzupełnij od dziś swoją dietę zapachową w pełną witaminę E.

Najlepszą dla Ciebie
Witaminę E
w pełnym składzie.
Osiem w jednym!
znajdziesz tutaj