alkoholizm kudzu

Wolność czy to w ogóle możliwe? 

Człowiek naprawdę wolny to człowiek wolny od nałogów. Czy na pewno? Potocznie mawia się, że życie to największy nałóg. Jakby patrzeć na to w ten sposób żyjmy jak najdłużej w szponach nałogu i nie porywamy się na rzucanie go. Mówiąc poważnie to nałogi są złe. Nieważne czy od używek takich jak alkohol, papierosy czy od narkotyków czy od objadania się. Niby takie różne, ale mechanizmy wszystkich nałogów są podobne. Nałogi potrafią nie tylko zrujnować zdrowie, ale także budżet, relacje rodzinne czy karierę po prostu życie.

Nałóg nałogowi nierówny

Oczywiście nie ma  co porównywać nałogu od “fajek” z tym od alkoholu. Ostatecznie od jednego “szarzejesz” od drugiego "zżółkniesz" (bo wątroba ”wysiada”). Żarty jednak na bok. Duży i mali wiedzą, że papierosy śmierdzą, wywołują wiele chorób m.in. na tle układu krążenia czy oddechowego. Większość palących funkcjonuje normalnie, z alkoholem sprawa wygląda inaczej, oprócz listy chorób, alkoholik prędzej czy później zawali pracę i życie prywatne. 

Drżyj lodówko. Nadchodzę.

Jakby było mało nałogów to objadanie się jest kolejnym rujnującym nam życie nałogiem. Licytowanie się, który z nałogów ma gorszy wpływ na nasze zdrowie jest zbyteczne. Wszystkie z nich są koszmarem dla naszych organizmów zwłaszcza, że niektórzy są “w posiadaniu kilku naraz”.

Niby współczesna nauka jest tak rozwinięta, że filozofom się nie śniło, ale jak nie uzależnić się od fajek, alkoholu, amfetaminy czy obżarstwa jeszcze nie wynaleziono.

Jedyne co to wynaleziono środki, które mają pomóc nam porzucić nałóg. Czy skutecznie... hmmm.

Pokonać strach 

Strach przed rzucaniem palenia dla niektórych jest tak duży, że wolą narażać życie, męczyć się z nałogiem, przepalać kasę i śmierdzieć. Stres z jakim się trzeba zmierzyć jest bardzo silny. Ludzkość próbuje różnych metod. W telewizji reklamy “cudownych leków”  na rzucenie palenia kuszą, że pstryk i już nie palisz. Weźmiesz tabletki o ciekawym wręcz fascynującym składzie i wstręt do fajek do końca życia murowany. Bajeczka z “happy endem”.

Cudowny mit

Podobno najskuteczniejszym sposobem rzucania palenia to “silna wola”. Niestety jest tak, że niewielu potrafi ją w sobie odnaleźć a jak ją w sobie odnajdą to trudno też utrzymać. Jesteśmy tylko ludźmi i mówienie, że tylko słabi ulegają nałogom jest obraźliwe i nie do końca słuszne. Jesteśmy różni i różne są przyczyny ulegania nałogom, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przyczynę, warunki społeczne, predyspozycje genetyczne, płeć, status życiowy. Chociaż usprawiedliwianie się jest akurat złym doradcą i niewiele pozwoli nam zmienić.
Dość nałogów

Zatem czy istnieje jakaś metoda? Chińska medycyna od wieków wykorzystuje roślinę o nazwie ge-gen do walki z różnymi dolegliwościami. U nas ta roślina znana jest pod nazwą kudzu. 

Kudzu - Pueraria lobata Wild jest rośliną należącą do rzędu strąkowców rosnąca w Azji, głównie Chinach, a także w podzwrotnikowych i zwrotnikowych w regionach Ameryki.

Mądrość wschodu inspiracją
Kudzu stosowano na migreny, w przypadku niewydolności naczyń wieńcowych, nadciśnieniu tętniczym, alergii, biegunkach i w leczeniu choroby alkoholowej. Współcześni naukowcy poddali wyciągi z owoców i korzenia kudzu dokładnym badaniom. W wyniku badań stwierdzono, że zawierają one znaczne ilości izoflawonów. Izoflawony są podstawionymi pochodnymi izoflawonu, rodzajem naturalnie występujących izoflawonoidów, z których wiele działa jako fitoestrogeny u ssaków.

Jak to działa, że działa?
Kudzu pobudza wydzielanie serotoniny i dopaminy w mózgu. Przedłużone i zwiększone wydzielanie serotoniny daje stan poprawy samopoczucia i efekt zadowolenia.

W konsekwencji nie mamy tego uporczywego poczucia strachu czy lęku a co za tym idzie nie ma konieczności sięgania po alkohol czy objadania się dla osiągnięcia “takiego wewnętrznego spokoju”. Warto tu dodać, że amfetamina również uwalnia dopaminę i serotoninę i blokuje ich wychwyt zwrotny. Uznano również, że kudzu  można wykorzystać do leczenia uzależnienia od amfetaminy. 

Na straszne choroby kudzu

W toku badań również potwierdzono, że kudzu ze względu na powyższe właściwości może być pomocne w leczeniu choroby Parkinsona, działa również przeciwdepresyjnie. Kudzu pobudzając wydzielanie dopaminy wpływa na zmniejszenie objawów choroby Parkinsona i działa przeciwdepresyjnie (niedobory dopaminy wywołują te choroby).

Niezwykłe mechanizmy

Wyciąg z korzenia kudzu ma działanie o charakterze hamującym i modyfikującym działanie dehydrogenazy alkoholowej. Hamuje rozkład alkoholu do aldehydu octowego i powstania kwasu octowego. Jednocześnie stwierdzono, że izoflawony korzenia kudzu podnoszą stężenie serotoniny i dopaminy w centralnym układzie nerwowym, co ma skutkować wspomnianym już stopniowym zmniejszaniem "konieczności" spożywania alkoholu pod każdą postacią. Prawdopodobnie proces zmniejszania potrzeb spożywania pewnej ilości alkoholu codziennie, zależny jest od ciężkości uzależnienia. 

Stopień uzależnienia ma znaczenie

Działanie czy też poprawa samopoczucia jest zależne od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej czy innego uzależnienia. Mechanizm tego procesu jest bardzo złożony. W wielu badaniach stwierdzono, że w przypadku uzależnienia od alkoholu, działanie kudzu polega nie tylko na hamowaniu powstania aldehydu octowego, które w wyniku złożonych procesów związków prowadzi do pobudzenia receptorów opioidowych. Pobudzenie to leży być może u podstaw każdego uzależnienia, co tworzy ogniwo łączące mechanizmy działania opiatów i alkoholu etylowego w procesie uzależnienia.

Wynik badań - ciekawostek c.d. 

Przeszukując różne publikacje dotyczące kudzu można znaleźć ciekawe wyniki badań na temat wyników zastosowania korzenia i kłącza kudzu. 
Niektóre z izoflawonów zawartych w korzeniu kudzu wywołują działanie cytotoksyczne i indukują procesy apoptozy w niektórych nieprawidłowych komórkach. Stwierdzono także działanie anty mutagenne (suchego etanolowego wyciągu korzenia kudzu) przy użyciu testu Amesa. Ponadto obserwowano w badaniach in vitro hamujący wpływ wyciągu z kwiatów i korzenia kudzu na hodowlę Helicobacter pylori.

Kudzu na bóle i dokuczliwą menopauzę
W obserwacjach klinicznych wyciąg z korzenia kudzu znosi lub zmniejsza intensywność bólów głowy, w tym również bólów migrenowych, co ma być uwarunkowane ułatwieniem przepływu krwi związku ze zmniejszeniem oporów naczyniowych. Na stosunkowo dużej grupie osób obserwowano istotne wyrównanie do normy ciśnienia tętniczego krwi po kilkutygodniowym zażywaniu suchego etanolowego wyciągu z korzenia kudzu.
Stwierdzono także istotne zmniejszenie się częstości i intensywności napadów bólowych w przebiegu choroby wieńcowej.

Kudzu na zniszczenia sterydowe
Zalecano także stosowanie wyciągu z korzenia kudzu do łagodzenia dokuczliwych objawów menopauzalnych, post-menopauzalnych i andropauzy, w tym poprawę samopoczucia, nastroju, hamowania szybkiego rozwoju osteoporozy, także posterydowej.
Jak w reklamie - tutaj bez obłudy

Nikt oczywiście nie zagwarantuje nam, że suplementacja z użyciem wyciągu z kudzu wyciągnie nas z największego nałogu, jednak pozwala na zmniejszenie chęci sięgania po substancje szkodliwe, ograniczenie spożywania. Na pewno musimy podjąć decyzję, zrobić jakiś krok. A jeśli czujemy się ”lepiej psychicznie” to i nasze chęci są zdecydowanie większe, mamy motywację, odwagę. Jeżeli ulega obniżeniu poziom frustracji, strachu to chęć sięgania po substancje je tłumiące również ulega osłabieniu. Warto spróbować, bo  jedyne ryzyko to poprawa życia i zdrowia. 

 

Kudzu pomocne w walce z nałogiem i inne dolegliwości 
znajdziesz tutaj