5 htp grafika biul

 

Apetyt (łac. appetitus ‘pożądanie’), łaknienie – pragnienie spożycia (najczęściej określonego) pokarmu, zazwyczaj zawierającego konkretny składnik odżywczy, potrzebny w danej chwili organizmowi. Bardzo często, mylnie, utożsamiany z głodem, który jest fizjologiczną potrzebą przyjęcia pokarmu, nie zaś, jak apetyt – psychologiczną. Za regulację apetytu odpowiada układ limbiczny.
Cienka granica
We współczesnym świecie zdecydowanie więcej osób ma problem z nadmiernym apetytem, niż z brakiem łaknienia. Jemy zbyt często, częściej zaspokajamy nie głód, a ochotę na przekąszenie czegoś bo się stresujemy, nudzimy czy też nagradzamy.
Kiedy zaczyna się problem
Nadmierny apetyt to nie tylko łakomstwo, czasami przy usilnych próbach powstrzymania się od jedzenia nasz mózg krzyczy daj mi jeść bo jesteśmy w silnym stresie. Zaburzenia apetytu pojawiają się również w niedoborach żywieniowych (np. przy diecie wegetariańskiej), kiedy chorujemy na cukrzycę, choroby tarczycy, mamy zaburzenia łaknienia wynikające z nerwicy czy chorób psychicznych. Nadmierny apetyt również występuje w zakażeniu niektórymi pasożytami.
Folgowanie to nie tylko kalorie
Ciągle bym coś zjadł. To niestety problem wielu osób, szczególnie tych co są na diecie, bo wtedy korci najbardziej. Ale częste podjadanie nawet niskokalorycznej marchewki to po prostu obciążenie dla naszego układu pokarmowego. Nasz organizm potrzebuje czasu na trawienie i potrzebuje też czasu na odpoczynek.
Smutku nie przejesz
Niestety smutek, samotność, zgryzoty wewnętrzne, zmęczenie wszystkimi sprawami najczęściej przejadamy. Obniżenie nastroju na jednych wpływa niepohamowanym apetytem na innych jego brakiem. Wielu z nas podjada by zyskać “pozornie” energię do dalszych działań, gotowania, prania etc. Pomaga może na chwilę a potem smutek wraca i to jeszcze większy bo mamy wyrzuty sumienia, że “znowu zajadamy stres, samotność”.
Naturalna pomoc na piątkę
5-HTP to naturalnie występujący aminokwas pochodna tryptofanu aminokwasu egzogennego, czyli takiego który musi być dostarczany z zewnątrz. Tryptofan odpowiada również za utrzymanie nastroju, cyklu dobowego czy odporności na stres. Tryptofan jest prekursorem serotoniny - neuroprzekaźnika odpowiadającego m. in. za nasz nastrój, uczestniczy w procesach uczenia się, funkcjonowanie układu pokarmowego i odczuwanie głodu.
Gdzie piątka jest?
5-HTP pozyskiwany jest najczęściej z nasion czarnej fasoli afrykańskiej (Griffonia simplicifolia), które zawierają od 6 do 14% tego aminokwasu. Jego bogatym źródłem są także grzyby jadalne. 5-hydroksytryptofan zawarty jest zarówno w owocnikach świeżych jak i poddanych obróbce termicznej. Największa jego ilość znajduje się jednak w ekstraktach z nieprzetworzonych owocników twardnika japońskiego (Lentinula edodes), znanego też jako shiitake, czubajki kani (Macrolepiota procera) i maślaka sitarza (Suillus bovinus).
Jak działa na apetyt?
5-HTP podnosząc poziom serotoniny w podwzgórzu, wpływa na szybsze pojawianie się uczucia sytości, zmniejszając tym samym ilość pobieranego pokarmu. Badania wykazały, że ilość ta zmniejszyła się o 38%, podczas gdy u osób przyjmujących placebo różnica ta wynosiła jedynie 20%. Badania prowadzono na osobach cierpiących z powodu otyłości.
Menopauza na piątkę
Z przeprowadzonych badań zaobserwowano, że stosowanie inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny pozwala zmniejszyć odczuwanie uderzeń gorąca u kobiet przechodzących menopauzę. Kobiety, które zażywały 5-HTP przez kilka tygodni zaobserwowały u siebie spadek liczby uderzeń gorąca nawet o 64%.
Walka z depresją i lękami
Depresja od wielu lat przestała być uznawana za lenistwo, fanaberię. Jest trudną chorobą, która dotyka ogromną ilość ludzi. Przyczyn pojawienia się depresji jest wiele i czynników, które je wywołują również. Do jednego z nich należą niedobory żywieniowe a dokładniej wspomnianego już tryptofanu - prekursora 5-HTP.
Badania wykazały, że u osób cierpiących na zespół lęku napadowego oraz lęki nocne wysoki poziom serotoniny może zapobiegać atakom tych chorób. W przypadku obu tych zaburzeń terapia 5-HTP przyniosła pozytywne efekty w postaci znacznego zmniejszenia częstotliwości ataków paniki i lęków nocnych.
Kiedy nie da się spać
5-HTP pomaga w regulacji zaburzeń snu. Związek ten jest bowiem prekursorem serotoniny, z której to (w szyszynce) wytwarzana jest melatonina. Melatonina odpowiada za regulację rytmów dobowych, w tym cyklu snu i czuwania.
Nie po drodze z… czyli nie stosuj gdy….
5HTP nie wolno łączyć z lekami neurologicznymi, antydepresantami działającymi jako inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, gdyż grozi to wywołaniem zespołu serotoninowego. Należy zachować również ostrożność przy stosowaniu leków nasennych.
Trzeba również zrobić sobie przerwę w przyjmowaniu 5HTP na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, operacją ponieważ może on nasilać działanie leków stosowanych podczas zabiegu.