grapefruit

Obudź swó brzuch - Grafika komputerowa - mgr Mariusz Kowalski

 

Hibernujący brzuch Obudź swój brzuch ze snu


Spotkałam dawno nie widzianą przyjaciółkę.
Potrajkotała o wszystkim, a na koniec...

...Cała śpię, nie to, że jestem zmęczona i usypiam gdzie popadnie, ale wiesz... czuję, że mam Zaspane ciało

- No co ty opowiadasz, zaspane ciało?

- No tak leniwe. Nic się w nim nie dzieje, odżywiam się zdrowo,  zażywam witaminy i minerały, ale mam wrażenie, że mój brzuch działa na zwolnionych obrotach. Słabo trawi. W ogóle jestem jakaś taka, nijaka i często łapie coś od kogoś, jakieś wirusy, katary. Podatna jestem.

Czas wybudzić ciało z hibernacji

- A te kropelki próbowałaś?

- Nie a co to takiego?

- To ekstrakt z rajskiego owocu. Rano na czczo pijesz kilkadziesiąt kropli i trochę wody jest gorzkawo i trochę słodko.

- Gorzkie? Nie jak gorzkie to ja nie chcę,

- Za osła nie rób, nie bądź uparta i najpierw spróbuj, bez obaw gęby nie wykręca. Rozrabiasz z wodą i jest smaczne. A czarodziejskiej różdżki nie mam, żeby  zrobić cię lekką i zdrowszą.  Trzeba próbować i stosować to co daje nam natura i mądrość nauki.


Rajski owoc grzechu

Grejpfrut oznacza cytryna z raju. Grejpfrut to roślina z rodziny rutowatych. Owoc pochodzi z Barbados i Jawy. Podobno Adam i Ewa nie zerwali jabłka w raju, a właśnie grejpfrut. Obecnie grejpfrut uprawiany jest w wielu krajach.

Owoc składa się w 90% z wody. Ma bardzo mało cukru, natomiast oferuje masę związków organicznych, witamin B, P, E i C. W miąższu grejpfruta są karoteny: likopen i naringina.

Rajski bogacz

Grejpfrut to owoc bogaty we flawonoidy. I tu koniecznie trzeba o nich powiedzieć coś więcej.

Flawonoidy -słów kilka

Flawonoidy to naturalne związki roślinne o działaniu antyoksydacyjnym.

Dzieli się je na flawanony, flawanole, flawony, izoflawony, flawonole oraz antocyjany. Flawonoidy są barwnikami, które nadają roślinom różne kolory - od żółtego i pomarańczowego w cytrusach po granatowy w czarnej porzeczce i jagodach.

Flawonoidy spełniają określone funkcje  m. in. chronią rośliny przed nadmiarem promieniowania UV, przed atakami szkodników, grzybów i pleśni, działają jako hormony roślinne, regulatory wzrostu i kontrolują reakcje enzymatyczne.

Służba zdrowia

Flawonoidy oprócz wspomnianych przyrodniczych funkcji pełnią  również ogromną rolę w ludzkim organizmie.

Przede wszystkim mają działanie antyoksydacyjnie i przeciwzapalne. Odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu miażdżycy kiedy następuje uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych (m.in. przez stres oksydacyjny) i gromadzenie się w nim lipoprotein oraz fagocytujących je komórek. Flawonoidy zawarte w cytrusach, redukują powstawanie pasm tłuszczowych, będących zaczątkiem blaszki miażdżycowej. Flawonoidy spełniają szereg innych funkcji m.in. obniżające ciśnienie tętnicze krwi, rozkurczowe, moczopędne, detoksykujące, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwalergiczne.

Weselny smak

Wszyscy wiedzą, że smak wódki na weselu jest gorzki, stąd Para Młoda osładza go pocałunkiem, ale na co dzień  nie unikajmy gorzkiego smaku. Jest on dla nas zdrowy. Choć niestety nielubiany w szczególności przez dzieci. Ale jego smak powinni polubić zmagający się smoczym apetytem, gdyż  gorzki smak wywołuje uczucie hamujące apetyt.

Gorzko gorzko

Gorzki smak pobudza wydzielanie soków trawiennych, pomagają one wątrobie w odtruwaniu, dzięki temu szybciej pozbywamy się wirusów, bakterii i grzybów. Goryczki mają zasadowy charakter więc działają odkwaszająco na organizm. Współcześnie wielu producentów żywności słodkimi dodatkami “zakrywa”  gorzki smak, by konsumenci jedli więcej. Smak ma nas do jedzenia popychać a nie nas odpychać, najprościej ujmując masz zjeść więcej, jedzenie ma być przyjemnością i kojarzyć się dobrze.  

Jadasz więcej i kupujesz więcej. A czy to Zdrowe - którego producenta to obchodzi. Kasa się liczy.

Skąd gorzki smak?

Sprawcą gorzkiego smaku jest naringina zawarta w owocach cytrusowych przede wszystkim w grejpfrutach. Naringina to glikozyd flawonoidowy, który zostaje przekształcony przez organizm w postać flawonoidu- naringeniny.

Naringina wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu andiponektyny - hormonu, który zwiększa wrażliwość na insulinę. Badania wykazały, że osoby otyłe mają często niedobór tego hormonu.

Prosty przykład

Gorzki krople żołądkowe były niegdyś bardzo popularnym środkiem, miały za zadanie wspomóc brzuszek w zaburzeniach trawiennych, zatruciach pokarmowych, czy po przejedzeniu się. Taki doraźny środek.  Niegdyś stanowiły element domowej apteczki.

Wyciągnij z natury

Extractum to z łac oznacza to co zostało wyciągnięte, ekstrakt z pestek grejpfruta zawiera najcenniejsze składniki zawarte w pestkach, a co dokładnie?

Ekstrakt z nasion grejpfruta został odkryty przez amerykańskiego immunologa Jacoba Haricha w 1972 roku. Ekstrakt zawiera flawonoidy, witaminę C, tokoferole, kwas cytrynowy, sterole roślinne i minerały. Wyciąg z pestek grejpfruta pozyskuje się z nasion, miazgi i białych błon owoców grejpfruta.

Obudź swoje zdrowie

Ekstrakt z grejpfruta Citrokap, to przede wszystkim produkt, który pobudza naszą odpornośc i ją wspiera.

Citrokap to także naturalny środek przeciwbakteryjny  i skoncentrowany przeciwutleniacz.

Badania in vitro polskich naukowców wykazały, że 33 proc. ekstrakt z grejpfruta wykazuje silne właściwości przeciwgrzybicze, w tym przeciwko szczepom Candidaalbicans, wywołująca kandydozę. Badany ekstrakt skutecznie niszczył komórki drożdży. Ekstrakt z nasion grejpfruta można również zastosować zewnętrznie, bezpośrednio na skórę zakażoną grzybicą. Podawany od 2 do 3 razy dziennie wykazuje dobre właściwości przeciwgrzybicze i zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji.

Ponadto ekstrakt można stosować w zwalczaniu grzybicy paznokci, bezpośrednie naniesienie preparatu na
płytkę paznokcia dwa razy dziennie powinno zahamować rozwój grzybicy.

A czy pomoże schudnąć?

Coaching jelit

Jeśli tyjesz bo twój metabolizm działa na zwolnionych obrotach to Citrokap go podkręci. Chudnięcie utrudnia również “zapchany brzuch”, więc powinniśmy zadbać by było w nim trochę pustego miejsca.

Ekstrakt z owoców grejpfruta nie ma działania przeczyszczającego a mobilizujące, czyli jak każdy trener-coach ma mobilizować, a nie za kogoś coś robić.

Po zażyciu nie ma szaleństwa w jelitach, ale po prostu sprawniej zaczynają działać. No jakby miały więcej energii. Po prostu zaktywizowany jest cały układ pokarmowy.

Zastosowania inne
Antyseptyczne i przeciwbakteryjne zastosowanie wyciągu z pestek grejpfruta wykorzystuje się w celach dezynfekcyjnych w jednej z klinik w Stanach Zjednoczonych. Zamiast chloru stosuje się ekstrakt pestek grejpfruta do dezynfekcji wody w pralniach i basenach w Tajlandii, gdzie owoc uznawany jest jako niejadalny.

Ekstrakt, ze względu na swoje naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe znalazł zastosowanie w kosmetologii oraz w rolnictwie, gdzie dodawano go do pasz dla ryb i drobiu w celu zapobiegania infekcjom bakteryjnym.

Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe ekstrakt z grejpfruta może być używany jako środek antyseptyczny w stanach zapalnych gardła oraz w płukankach do ust w stanach zapalnych jamy ustnej.

Koniec hibernacji.
Obudźmy swoje zdrowie do lepszego i sprawniejszego życia.


Czarodziejski budzik