oreganp 2Przestań być atrakcyjna  - Grafika komputerowa - mgr Mariusz Kowalski

Skończ z atrakcyjnością!

Przestań być atrakcyjnym

Wszyscy jesteśmy atrakcyjni

Wszyscy jesteśmy atrakcyjni. Zawsze! Niezależnie, czy nieuczesani, czy brudni, czy mamy na sobie garnitur, dziurawe spodnie, profesjonalny makijaż, czy jego brak.

 

Zawsze  jesteśmy atrakcyjni dla wirusów, patogenów. Zawsze się im podobamy.

Masz kompleksy?

Ci co myślą, że atrakcyjni nie są, są w błędzie. Pozbądź się kompleksów. Jesteś atrakcyjny i basta.

Zawsze jesteśmy atrakcyjni dla wielu chorób niezależnie od wyglądu, koloru oczu, sylwetki, czy grubości portfela. Ale dla własnego zdrowia z taką atrakcyjnością lepiej skończyć.


Niezbędnik

Domowa apteczka u wielu z nas zawiera wodę utlenioną i plastry, ale u mnie od jakiegoś czasu stoi jeszcze jedna fiolka. To mój zestaw pierwszej pomocy katarowej, przeziębieniowej i zatruciowej. Ten zestaw choć malutki to  ma ogromną siłę.


Wiotka Lebiodka z wielką sławą

Lebiodka znana jako oregano, to popularna przyprawa ale przede wszystkim zioło o niesamowitych właściwościach leczniczych.


Ziołowa sława dzięki plackowi

W naszym kraju oregano stało się popularne od czasu kiedy dodawane jest do pizzy, czyli zioło zna każdy amator włoskiego placka. Jest jedno ale, u nas używa się zazwyczaj suszonego, a we Włoszech  świeżego. To duża różnica.

Nie mogłam się powstrzymać więc zamieściłam trochę informacji o uwielbianym przez miliony placku.

Pierwotnie pizza to płaski placek z ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosempomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i świeżymi ziołami (bazylia, oregano, rukola).

Placek bardzo powszedni
Płaskie, okrągłe i wypiekane placki znane są praktycznie wszystkim kulturom starożytnym, np. w dawnym Egipcie spełniały funkcję płatniczą. W starożytnym Rzymie popularne były focaccie przyprawione ziołami i serem.

Słowo pizza pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 997 roku. W XVII wieku mianem pizzy alla mastunicola określano wypiek przyprawiony bazylią i serem, a pizzą ai cecinelli – placek z rybą.

Po pojawieniu się we Włoszech pomidorów (przywiezionych po odkryciu Ameryki) zaczęto wykorzystywać je do przyprawiania pizzy. Lokale gastronomiczne zwane ''pizzeriami'' pojawiły się po raz pierwszy w XVIII wieku w Neapolu. Ich popularność była tak duża, że wzbudziły zainteresowanie króla Ferdynanda II Burbona, który odwiedził jeden z nich i tym samym bardzo przyczynił się do wzrostu popularności pizzy. W 1889 roku jeden z kucharzy, Raffaelo Esposito, zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy: ''alla mastunicola'' (z serem i bazylią), ''marinara'' (z pomidorami) – te dwa rodzaje były już dobrze znane – oraz nową wersję: z mozzarellą. Ta trzecia pizza najbardziej przypadła do gustu królowej. Od jej imienia pizza ta do dzisiaj zwana jest ''margeritą'', chociaż wariant z mozzarellą na pewno znany był i spożywany wcześniej, nie była to więc zupełna innowacja Esposito.

Kulinarna wędrówka.

Jak zwykle mnie zniosło w starożytność, ale już powracam.

Współcześnie pizzę trochę się demonizuje, że fast food, że tuczy, natomiast jedzona jest od wielu pokoleń i jakoś nikt wtedy nie toczył się po jedzeniu placka, nadwaga też masowo nie panowała, zwłaszcza, jeśli placek przygotowywany jest z dobrych składników. Kwestia jest jak zwykle, ile zjadamy i z czym.

Bo i sałatkę z najzdrowszych składników rzepa, kapusta, szpinak, jarmuż  etc można spieprzyć (tu akurat nie myślę o przyprawie)  i od niej przytyć polewając ”chemicznym, tłustym, słabej jakości majonezowym  sosem”.

Ale dosyć kulinarnych i spożywczych rozważań.

Dziko znaczy zdrowo

Wracam do oregano a właściwie do lebiody.
Głównym składnikiem oregano jest olejek eteryczny zwany olejkiem tymolowym, zawierający tymolkarwakrol i seskwiterpeny. Ponadto jako składniki czynne występują garbnikiflawonoidy (apigeninaluteolina), kwas kawowykwas ursolowykwas rozmarynowy ifitosterole.

Przypraw się odpowiednio
W profilaktyce i leczeniu różnych chorób oregano najczęściej wykorzystuje się w postaci olejku.
Olejek z oregano to pogromca wirusów, więc jeśli dookoła wszyscy smarkają i kaszlą warto zażyć olejek z oregano.

Wyliczanki czas zacząć.

Dla twardzieli
Dobry olejek z oregano jest mocny. Dla osób o wrażliwym przełyku nie polecam. Jeśli ktoś jest wrażliwy na paprykę chilli czy pieprz to zalecam ostrożność, zacząć od jednej- dwóch kropli na łyżeczce najlepiej z olejem z wiesiołka lub wybrać wersję w kapsułkach. Wiele osób po zażyciu szerzej otwiera oczy, a lekko zaspani się budzą. Nie jest to środek pobudzający, nie daje nam zastrzyku energii jednak jego smak u niektórych wywołuje takie reakcje. Z właściwości pobudzających olejek z oregano ma tylko pobudzanie naszego układu odpornościowego.

Ostro i skutecznie
Choć dla wielu osób olejek z oregano wydaje się “ostry” i wiele osób ma trudności z przełknięciem to skuteczność olejku już nam to wszystko rekompensuje. Szybko “radzi “ sobie z infekcjami dróg oddechowych. Świetnie sprawdza się w bólu gardła, chorobach zatok. Gdy męczy kaszel to  olejek z oregano działa również wykrztuśnie. Polecany jest podczas zapalenia płuc i oskrzeli.

Ziołowe ząbki
Olejek z oregano również przeciwdziała nieświeżemu oddechowi, wywołanemu przez bakterie. Polecany jest również przy bólach zębów, zapaleniach dziąseł. Działa odkażająco, przeciwbakteryjnie.

Ziołowy pogromca wirusów i LDL
Olejek z oregano ma działanie antybakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze. Osoby zmagające się z grzybicami w tym candida albicans (które trudno wytępić) powinny sięgnąć po olejek z oregano i przeprowadzić kurację. Doraźne zastosowanie raz kiedyś nie da oczekiwanego rezultatu. Niestety grzybica nie infekcja w 2 dni nie minie. Do wytępienia grzyba potrzeba odpowiednich środków i cierpliwości.

Olejek z oregano to również dobry sposób na obniżenie "złego" cholesterolu.


Anna Mula opowiada
Olejowe Pogotowie Ratunkowe

Lider antybakteryjny
Według przeprowadzonych badań w ubiegłym stuleciu naukowcy potwierdzili antybakteryjne działanie olejku z oregano, również w zakresie chorób zakaźnych. Kolejne badania wykazały, że olejek z oregano ma 42 razy większe działanie antyoksydacyjne niż jabłka i 4 razy większe niż jagody. Chcąc zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się organizmu można zażywać olejek z oregano.

Ostry brzuch - chirurg zbędny
Olejek z oregano działa rozgrzewająco - po zażyciu odczuwamy ciepło w żołądku, działa rozkurczowo, pobudza trawienie i wydzielanie żółci. Przeciwdziała wzdęciom, zapobiega biegunkom. Działa również przeciwskurczowo i wiatropędnie.


W szczególności kiedy panuje dookoła tzw. jelitówka warto wspomóc się z olejkiem z oregano.

Nie tylko do łykania

Zewnętrznie olejek z oregano stosuje w leczeniu grzybicy stóp i paznokci. Również wykorzystuje się olejek w leczeniu półpaśca, na bóle stawów, łupież i ropny trądzik. Sprawdza się również na miejsca ukąszeń owadów.

Zawartość cukru w cukrze

Jak z wieloma produktami  to i w przypadku  olejku z oregano o jego skuteczności czy sile stanowi stężenie. Wiele olejków jest rozcieńczonych, a niskie stężenie nie będzie skuteczne w szczególności antybakteryjnie. Istotny jest sposób destylacji czyli bez użycia środków chemicznych. Ważne jest również pochodzenie oregano, najlepiej dziko rosnące gdzie nie stosuje się nawozów chemicznych, pestycydów, herbicydów, fungicydów, którymi zanieczyszczone są uprawy konwencjonalne oregano.


oregano 1Dobry olejek z oregano! 

Dobry olejek z oregano to wysoka, naturalna koncentracja karwakrolu (80%) i niska tymolu (< 2%). To 100% olejek eteryczny, w czystej postaci bez dodatku oliwy.

 

Uwaga!

Należy go rozcieńczyć w oliwie przed użyciem!


Moda na brzydotę?
Wniosek jest jeden, aby być zdrowym trzeba zbrzydnąć. Zbrzydnąć tak by żadne patogeny nas nie chciały. To oczywiście taka gra słów, ale mówiąc poważnie trzeba zaprzyjaźnić się z olejkiem z oregano, nie tylko raz kiedyś, albo jak kichamy i kaszlemy. Przyjaźń przecież nie jest raz kiedyś, ale na stałe, na całe życie.

O atrakcyjność jeszcze słów kilka
Atrakcyjność fizyczna jest silną determinantą sympatii i lubienia, obok podobieństwa, szczerości, częstości kontaktów i innych. Odgrywa ważną rolę zwłaszcza w początkowych fazach tworzenia się związków. Dotyczy to miłości, ale także przyjaźni.

Nastawienie do atrakcyjności fizycznej zmienia się wraz z wiekiem, stanem zdrowia, a postrzeganie kogoś przez pryzmat wyglądu to również kwestia wychowania. Niestety mam wrażenie, że współcześnie bardziej liczy się opakowanie od wnętrza.

Tak śpiewał Eugeniusz Bodo -seksapil to nasza broń kobieca...

Dla przypomnienia tym co znają, kojarzą i czasami podśpiewują i tym,  którzy nie znają w ogóle:

Ta ma auto, ta brylanty, ta futer puch,
Inna znowu pereł sznur, a ja - parę nóg
I na twarzy dwa dołeczki, ładne oczy, ładne brwi,
To ważniejsze niż bogactwa -
Bo w tym wszystkim właśnie tkwi:
Sex appeal, sex appeal,
Wdzięk, styl, charm, szyk
oooo…

i tu moje własne zdanie:
zdrowie powinna mieć każda z nas, bo wszystko to co powyżej gdzieś znika gdy złapiemy się w sidła chorob
y.

 

 Olejek z oregano
to seksapil na choroby