ocet jablkowy

Ocet jabłkowy - Grafika komputerowa - mgr Mariusz Kowalski


No co ta za kwaśna mina?

Coś się stało? Zapytałam kiedy napotkałam dawno niewidzianą koleżankę. Fajnie kogoś spotkać, zapytać co u niego. a tu masz - klops. Zamiast uśmiechu grymas na twarzy.

- Nie nic się nie stało, ale czuję się ciężko, ociężale, jakaś pełna... przepełniona jakby moje ciało było skamieniałe. Często boli mnie brzuch  i często mam refluks. Czuję się gruba - no tak, która kobieta nie czuje się gruba? pomyślałam.

Ty zawsze okaz zdrowia? - powiedziałam. Chodź na kawę pogadamy. Seria pytań z mojej strony. Wprowadzimy małe zmiany i Będzie dobrze znaczy lżej. Obiecuję!

Chwała gapiostwu i sknerstwu

Dawno dawno temu kilka tysięcy lat przed Chrystusem  jakaś gapa zostawiła galon z winem na słońcu. No o wielu rzeczach zapomnieć można ale o winie? Chyba, że niepamięć wywołana była już sporą dawką wina? To zapomniane  wino stało sobie na słońcu, aż  skwasiło się - zoctowało a, że człowiek ma w naturze ciekawość smaków i sknerstwo to szkoda mu było wylać więc wypito i co? Dzięki temu odkrył, że takie wino zoctowane to bomba dla zdrowia, ale bez wybuchu pijącego.

Na próżno szukać informacji kim ta gapa była, ale to ona zapoczątkowała przygodę ludzkości z octem winnym, potem z octem jabłkowym i chwała jej za to. A może najpierw był jabłkowy? Wszak ocet fermentowano już 5 tysięcy lat p.n.e. Jego walory doceniano w wielu starożytnych kulturach – egipskiej, babilońskiej, chińskiej, greckiej i rzymskiej.

Piękna dama, lekarz i upadek Cesarstwa rzymskiego  -

Hipokrates podawał swoim pacjentom ocet na różne dolegliwości, a piękna Kleopatra używała go w celach kosmetycznych.

Jedna z informacji mnie zaciekawiła dotycząca przyczyny upadku cesarstwa rzymskiego.

Jak głoszą legendy legioniści spożywali napój zwany posca (ocet z wodą) i wszystko byłoby dobrze gdyby nie podawano im wina. Mawia się, że alkohol to zguba ludzkości. Czasem tak, czasem nie, jak dla kogo. Ale legendy głoszą, że gdyby legioniści nie pili wina to imperium by nie upadło.  Widocznie stanowczo za dużo pili. Co za dużo...

Ciemna epoka - kwasem płynąca. Ocucić niewiastę.

W okresie średniowiecza ocet jabłkowy służył wspomagająco w trawieniu ciężkich pokarmów i konserwowania żywności. Ocet wykorzystywano również do ocucania niewiast, które od nadmiaru wrażeń, lub innych bodźców omdlewały. Później ocet wykorzystywano również do dezynfekcji i opatrywania ran żołnierzy.

Czy tylko moda i marketing

To, że "odkwasimy" sobie organizm nie oznacza wcale, że nagle będziemy cudownie zdrowi, ale eliminujmy potencjalne czynniki stwarzające zagrozenia naszego zdrowia.

Zakwaszenie organizmu wpływa na stan samopoczucia i funkcje organizmu. Zakwaszony organizm niszczy minerały co przekłada się na wchłanianie witamin. Nowotwór też lubi kwaśne środowisko, więc dbajmy o równowagę i nie stwarzajmy warunków mieszkaniowych rakowi.

Dlatego regularnie powinniśmy badać Ph.

Ocet jabłkowy pity na czczo (oczywiście rozcieńczony) wspaniale odkwasza organizm podobnie jak spożywanie Beta cruenty (micelizowanego buraka) czy dużej ilości kiszonego soku z buraków. Jeden buraczek raz kiedyś i to jeszcze gotowany cudów nie zdziała.

Ocet ma silnie działanie alkalizujące. Tworzy środowisko zasadowe w organizmie.
 

Rzucam kwasem - taki jestem! Nie bądź obojętny dla swojego brzucha.

Zgaga, refluks często się zdarza. Przyczyn jest wiele, ale często bagatelizowaną właśnie jest niedokwaszony żołądek, który wyrzuca kwas. My próbujemy ugasić ten ogień ogólnodostępnymi środkami zobojętniającymi i tak w kółko, aż się kręci w głowie. Co w konsekwencji doprowadzić może do zaburzeń trawienia pokarmów. Ocet również zalecany jest przy nadmiarze kwasu w żołądku.

Ocet jabłkowy przywraca właściwe pH w żołądku oraz całym organizmie. Zakwaszony żołądek to nie zakwaszony organizm i odwrotnie niedokwaszony żołądek to zakwaszony organizm.

Abrakadabra hokus pokus z kapelusza wyciągnij zdrowie

Co zawiera w sobie ocet jabłkowy, że wydaje się nam magiczny?  Kryje się w nim 20 różnych związków mineralnych: pierwiastków śladowych tj.chlor, żelazo, fosfor, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, sód, siarka, krzem, oraz witaminy  A, B1, B2, B6, C, E, P, i beta-karoten chroniący nas przed wolnymi rodnikami. Poza tym ocet jabłkowy zawiera też kwasy: mlekowy, cytrynowy, octowy i propionowy oraz cały szereg enzymów i aminokwasów jak również ważne dla zdrowia składniki balastowe jak pektyny, które nie dopuszczają do odkładania się wapnia w ściankach tętnic, bioflawonoidy których obecność sprzyja lepszemu przyswajaniu przez organizm Wit C. Pamiętajmy przy tym, że kwas octowy jest wrogiem wszystkich patogennych bakterii. Nie dość, że "sprząta" w żołądku i jelitach to również dezynfekuje, odtruwa i oczyszcza nerki, pęcherz i drogi moczowe.

Pokochaj w sobie życie

Bakterie choć czasami narozrabiają to należy dbać o ich liczebność w naszym organizmie. W końcu łącznie ważą 11 kilogramów, więc nie odchudzajmy się z takich dobrych bakterii, czyli zaprzyjaźnionych mieszkańców naszego organizmu. Żywy Ocet to źródło probiotycznych bakterii, które powinniśmy codziennie z uporem maniaka dostarczać. Ocet stanowi uzupełnienie naszej diety w probiotyki, przy zaburzonej florze i małej ilości bakterii należy się wspomóc suplementacją.

Łakomstwo i inne grzeszki

Ocet jabłkowy to bogactwo enzymów, spożywany przed posiłkiem pomaga nam w trawieniu pokarmów.

Ocet zmniejsza apetyt dlatego wszędzie gdzie nie poczytam to są informacje, że odchudza.

No ja bym była ostrożna. Ocet jabłkowy wspiera odchudzanie u tych, którzy zmienili swoją dietę w myśl zasady ŻM - żryj mniej i zastosowali żelazną samodyscyplinę. To czesto trudne, jednak warto o tym rozmawiać, i to nie pięć minut, by ustalić przyczynę i opracować plan działania. Ocet to wsparcie odchudzania, a nie odchudzacz.

Ocet podkręca metabolizm wpływa korzystnie na układ moczowy, czyli szybciej usuwamy zbędne produkty naszej przemiany materii co się równa Częstsze Odwiedzanie Toalety.

Kto bardziej ciebie zna niż ty sam

Odchudzanie to wrażliwy temat. Każdy chce schudnąć, nie każdy o tym mówi, wszyscy doradzają, ale my sami chyba najlepiej wiemy po czym na rośnie tu i tam. Wwykluczam sytuacje kiedy tusza to czynnik chorobowy.

Lord Byron angielski poeta, prekursor romantyzmu  pił ocet aby schudnąć. Przez pewien okres spożywał wyłącznie wodny roztwór octu i suchary. Schudł, ale ile schudł tego nie wiem. 

Kto sieje ferment temu brawa

Fermentowane jest zdrowe, właściwie większość pożywienia powinniśmy spożywać poddane fermentacji, szczególnie nabiał.

Jelita lubią fermentowane produkty, czyli zasada nich gnije na zewnątrz co ma zgnić, a nie w środku.

Oczywiście nie chodzi o spożywanie zgniłego jedzenia, ale wszelkiego rodzaju kiszonek: ogórków, kapusty, buraków, cukinii, dyni, rzodkiewki, serów, kefirów i wszytko to co da się ukisić, a wiele można. Więcej na temat kiszenia, prawie wszystkiego, znajdziesz w książce Sztuka fermentacji.

Coś ty taki mętny?

Prawdziwy ocet jabłkowy jest naturalnie mętny. Na dnie osadza się osad owocowy, a u góry powstaje biały korek (matka octowa) lub zawiesina tym grubsza im starszy jest ocet. Świadczy to jednocześnie o tym iż ocet jest nadal żywy i ciągle przebiegają w nim aktywne procesy dojrzewania. Cechy te świadczą o wysokiej jakości produktu. Łykaj to co mętne i żywe.

Bólowe remedium. Apteczka nie tylko pierwszej ale każdej pomocy.

Ocet jabłkowy możemy wykorzystać w postaci okładów na obolałe stawy i stłuczenia. Możemy również zastosować  jako płukanka do ust przy paradontozie, bólu gardła, katarze, kaszlu i hemoroidach. No po prostu na wszystko i na zewnątrz, i do wewnątrz. Na obrzęki, odbijanie, słabą pamięć, do maseczek, płukanek do włosów i kremów.  

Skóra lubi jabłuszko

Ocet jabłkowy to cudowny tonik, ale należy go również rozcieńczyć.

Przy skórze trądzikowej zmniejsza stan zapalny oraz działa przeciwbakteryjnie.

Świetnie sprawdza się po poparzeniach słonecznych, czy na skórę z zewnętrznymi objawami żylaków. Skóra będzie miała ładniejszy koloryt, wzrośnie jej poziom nawilżenia, będzie oczyszczona.

Codzienny sznaps - być na rauszu tylko zdrowym

Bez obaw. Spożywanie octu jabłkowego nie uzależnia a to, że jest to przefermentowany alkohol to jego zawartość jest na poziomie ok. 0,2%. Czyli spożywanie nie powoduje choroby alkoholowej lub bycia na rauszu, jedynie może się zdrowo zakręcić w głowie.

Ahoj kwaśna przygodo czyli jak to się robi?

Wypływamy na szerokie wody świadomości powstawania octu. Jak powstaje ocet? No można rzec, że robi się samo. Bo naturalny ocet jabłkowy produkowany jest poprzez poddanie fermentacji pulpy jabłkowej - powstałej z rozdrobnienia całych owoców - bez użycia drożdży. Pulpę zalewa się wodą i pozostawia w otwartych kadziach na kilka lub kilkanaście tygodni dotleniając ją. W tym czasie rozpoczyna się krótka fermentacja alkoholowa, która następnie za sprawą mikroskopijnych organizmów, grzybów i bakterii przechodzi w fermentację octową. Jak już wspomniałam po procesie fermentacji octowej zawartość alkoholu obniża się do około 0,2%.

Kwaśna ściema

Ocet na większości sklepowych półek jest filtrowany (czyli klarowny), siarkowany, konserwowany z dodatkiem barwników i przeciwutleniaczy.

Po co tyle, skoro ocet  jest naturalnym konserwantem trzeba więc jedynie wykorzystać tę jego specyficzną cechę.

Ponadto aby zachować wszystkie prozdrowotne właściwości octu, nie wolno poddawać go filtracji czy destylacji.  

Dlatego też jest on naturalnie mętny, na dnie osadza się osad owocowy, a u góry powstaje biały korek (matka octowa) lub zawiesina tym grubsza im starszy jest ocet. Świadczy to jednocześnie o tym iż ocet jest nadal żywy i ciągle przebiegają w nim aktywne procesy dojrzewania. Cechy te świadczą o wysokiej jakości produktu.

Ja piję Ocet Złote jabłuszko, który w sposób uczciwy, tradycyjny i powolny jest produkowany w regionalnym gospodarstwie Bio Las.

Jabłkowy casting

Ocet jabłkowy Złote jabłuszko powstaje z soczystych i aromatycznych gatunków jabłek takich jak: champion, złota reneta, szara reneta, koksa pomarańczowa, antonówka, malinówka które rosną w  sadzie producenta.

Kwaśne smaki zdrowia

Jakby komu było mało to wypływamy na szerokie wody  smaku i zdrowia.

Ocet bowiem nie tylko powstaje z jabłek  można również połączyć go z innymi owocami i wtedy mamy prawdziwie witaminową petardę.


Ocet jabłkowy z winogronem - to oprócz zawartych  właściwości octu jabłkowego napój dający witalność power drink, pełen antyoksydantów,


Ocet jabłkowy z rokitnikiem i pigwą to źródło witaminy C wspierający naszą odporność.

To również niesamowity smak, który urozmaici wszelkie potrawy, surówki czy domowe zaprawy.

Sprzątaj zdrowo. Czyli ocet raz do dzióbka, raz na szybę

Gospodynie domowe wiedzą, że ocet to nieoceniony środek do czyszczenia różnych powierzchni i usuwania nieprzyjemnych zapachów szczególnie tych nagromadzonych w lodówce lub zmywarce. Zazwyczaj używa się do tego celu octu spirytusowego, ja jednak takiego nie używam, nie  mogę znieść tego zapachu, no ale jabłkowy to już inna sprawa, czyści powierzchnie, wanny, umywalki, zlewy i do tego zapach ma delikatniejszy.

Kwaś się rozsądnie

Spożywanie octu jabłkowego zaczynamy stopniowo i co ważne trzeba go rozcieńczyć. Jeśli nie lubisz pić dodaj go do sałatek.

Więcej i więcej. Kwaśna wiedza dla zdrowia  

Co do czego z czym i po co czyli poradnik o zastosowaniach octu jabłkowego, sposobie dawkowania, proporcje, formach użycia oraz plan dietetyczny wraz z przepisami, nie tylko na chudnięcie, znajdziesz w książce Ocet jabłkowy.




Smaczny i Zdrowy
Ocet Jabłkowy

znajdziesz tutaj